Bahreyn ve İsrail’in İçişleri Bakanları telefonla görüştü

Bahreyn İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Bin Abdullah El Halife ve İsrail İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev Çarşamba akşamı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bahreyn resmi ajansı BNA’nın haberine göre, iki bakan güvenlik alanında işbirliği ve bilgi alışverişi konularını ele aldı.

Şeyh Raşid ve İsrailli mevkidaşı, güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesi ve bölge halklarının barışa yönelik özlemlerinin karşılanmasına katkıda bulunan Barışa Destek Bildirgesi ve İbrahim Anlaşması’na istinaden iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Bahreyn ile İsrail arasındaki güvenlik işbirliği alanında bilgi ve deneyim alışverişinin yanı sıra koordinasyonun güçlendirilmesine ve ortak çalışma mekanizmalarının geliştirilmesine katkıda bulunacak konular da tartışıldı.

Bahreyn, 15 Eylül 2020’de ABD eski Başkanı Donald Trump’ın himayesinde İsrail ile ilişkileri normalleştirmek için Beyaz Saray’da bir anlaşma imzaladı.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyani, 18 Kasım 2020’de İsrail’e ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise, 30 Eylül 2021’de Bahreyn’in başkenti Manama’daki İsrail Büyükelçiliği’nin açılışını gerçekleştirdi.

Şarku’l Avsat