(Fotoğraf: SPA)

Kovid-19’un şiddetini ikiye katlayan bir gen bundu

Polonyalı bilim insanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun ciddi semptomlarının gelişmesini iki katına çıkaran bir gen keşfettiler. Yapılan açıklamalar söz konusu keşfin, en fazla risk altında olanların belirlemesine yardımcı olacağı yönünde.

Aşı olma konusundaki isteksizliğin, Orta ve Doğu Avrupa’da koronavirüs kaynaklı yüksek ölüm oranlarının temel nedenlerinden olduğunu belirten araştırmacılar yeni buluş ile daha fazla risk altında olanları belirlemek, aşı yaptırmalarını sağlamak ve enfeksiyon durumunda tedavilere erişmelerini sağlamak için önemli olduğunu vurguladılar.

Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir buçuk yıldan uzun süren bir çalışmanın ardından, bazı kişilerin koronavirüs nedeniyle ciddi semptomlar göstermesinden sorumlu olan geni tanımlamak mümkün hale geldi. Bu, gelecekte Kovid-19’un şiddetli semptomlarından mustarip olacak insanları tespit edebileceğimiz anlamına geliyor.”

Białystok Üniversitesi’nden araştırmacılar söz konusu genin bir kişinin yaş, kilo ve cinsiyetten sonra Kovid-19 ile enfeksiyon riskini belirlemede dördüncü en önemli faktör olduğunu ortaya çıkardılar.

Projeden sorumlu Profesör Marcin Moniuszko yaptığı açıklamada, genin Polonya nüfusunun yaklaşık yüzde 14’ünde bulunduğunu, bu oranın Avrupa’da yüzde 8 ila 9,  Hindistan’da yüzde 27 olduğunu bildirdi.

Şarku’l Avsat