Şarm eş-Şeyh COP27 İklim Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

Mısır’ın Şarm eş-Şeyh şehrinin bir sonraki görevi ‘İklim Zirvesi’

Mısır’ın Sina bölgesinin güneyinde yer alan Şarm eş-Şeyh şehrinde düzenlenen Dördüncü Dünya Gençlik Forumu’nun (WYF) faaliyetlerinin sona ermesinin ardından şehir, Kasım ayında Afrika kıtasını temsilen Mısır’da düzenlenecek başka bir önemli ve uluslararası etkinlik olan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yaklaşan iklim zirvesinde, Birleşik Krallık’ta İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen zirvede olduğu gibi dünya çapında birçok ülkeden liderlerin ve hükümet yetkililerinin katılması bekleniyor. İklim zirvesinin, hükümetin uluslararası büyük konferanslarda bir destinasyon olarak Mısır’ın konumunu güçlendirmeye yönelik çalışmalarını desteklemesi bekleniyor.

Mısır hükümeti kurumları ve sivil toplumda çalışan diğer kurumlar, erken bir zamanda COP27 zirvesi ile iletişime kurdu ve Mısır’da 2050 İklim Değişikliği ve Enerji Dönüşümüyle Mücadele İçin Ulusal Strateji Konferansı’nın düzenlemesi de dahil olmak üzere hazırlıklar yaptı. Hükümet aynı zamanda ‘Yeşil Enerji’ planlarına katkılarını artırmak için farklı ülkelerden şirketlerle iş birliği üzerinde çalışmalar yürütüyor. Mısır’ın iklim zirvesine yönelik ilgisi, Dünya Gençlik Forumu’nun son oturumundaki seminer programında da ön plandaydı. Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli’nin Mısır’ın yenilenebilir enerji kullanımını yüzde 30 oranına çıkarak ikiye katlama planı olduğunu açıkladığı tek bir oturumu iklim zirvesine ayırdı.

Şarm eş-Şeyh, Mısırlıların girişimleri ve desteğine dayalı bir etkinlik olarak “Dünya Gençlik Forumu”nun tüm oturumlarına ev sahipliği yapıyor. Şehir geçen yıl Kasım ayında Mısır liderliğinde 21. Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) Zirvesi’ne de ev sahipliği yapması da dahil olmak üzere, son birkaç yılda uluslararası konferanslara ev sahipliği yapma konusunda deneyimleri bulunuyor. 2019 yılı Şubat ayında ilk Arap-Avrupa zirvesi de Şarm eş-Şeyh’de gerçekleştirilmişti ve toplantıya her iki taraftan toplam 50 ülkeden krallar, devlet ve hükümet liderleri ve bakanlar katılmıştı.

Şarku’l Avsat