Temsili Fotoğraf (Şarku’l Avsat)

ABD ve Suudi Arabistan’dan ortak tatbikat

Tatbikatın hedefinde kitle imha silahlarının neden olduğu krizler ile mücadele var.

Suudi Arabistan ve ABD silahlı kuvvetleri, kitle imha silahlarının neden olduğu krizlerle mücadele için Korunma Kalkanı 3 tatbikatını düzenliyor. Ortak tatbikata Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan Kızılayı ve Sivil Savunma birlikleri de katılım gösteriyor.

Tatbikattan sorumlu Tümgeneral Halid Ebu Kays, tatbikatta Suudi Arabistan ve ABD kuvvetleri arasında ortak işbirliğinin artırılmasının, deneyim alışverişinde bulunulmasının ve silahlı kuvvetler arasında yüksek düzeyde koordinasyon sağlanmasının amaçlandığını belirtti. Kays açıklamasında ayrıca kitle imha silahlarına karşı etkili bir senaryonun uygulanacağı tatbikatta bu ve benzeri krizler karşısında devletin diğer kurumları ile ulusal iş birliğinin sağlanmasının, görevlilerin gerekli teknolojiler hakkında yeteneklerinin geliştirilmesinin, kitle imha silahlarının öğretilmesinin ve ortak eylem planlarının yürürlüğe sokulmasının hedeflendiğini vurguladı.

Yapılan açıklamara göre tatbikatta yer alan birimler derslere ve seminerlere katılacak, kitle imha silahlarına karşı uygulamalı eğitim alacak.

Şarku’l Avsat