Kuveyt Meclisi kadınların askere alınıp alınmayacağını tartışacak

Kuveytli milletvekili, savunma bakanının silah anlaşmaları ve kadınların askere alınması konusunda gensoru yapılmasını istedi

Kuveyt Meclisi’nden bir milletvekili, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Hamad Cabir el-Ali es-Sabah’ın kadınların askere alınması teklifi dahil 3 konuda soru önergesi verdi.

Milletvekili Hamdan el-Azmi, bir grup din adamları Kuveytli kadınların orduda görev almasına izin verildiği hakkında yeni kararı açıklayan Bakan Cabir el- Ali ile görüşmesinin ardından bir gün sonra Savunma bakanına konu hakkında gensoru talebinde bulundu.

12 Ekim 2021 tarihinde Kuveyt Savunma Bakanı Hamad Cabir el-Ali es-Sabah, ülke tarihinde bir ilk olarak Kuveytli kadınların askeri birliğe dahil edilmesine izin veren bir karar yayınlamıştı. Karar, kadınların sivil uzmanlık alanlarında çalışmasına izin vermekle sınırlı tutarken, tıbbi hizmetler ve askeri destek hizmetleri alanındaki mevcut aşamada çalışmalarını şart koşuyordu.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt Haber Ajansı KUNA’dan aktardığı habere göre Bakan Hamad Cabir el-Ali es-Sabah, kendisiyle görüşmeye gelen din adamlarına Savunma Bakanlığı’nın İslam dininin konu hakkında görüşünü araştırmak istediğini ve dini kuralları ihlal etmek istemediğini belirtmişti.

Din adamları, kadınların askerlikle ilgili bazı işlerde çalışmasının uygunluğunun Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı’na bağlı Fetva Kurulu’nda yapılacak çalışmalar ile belirlenmesini talep etti.

Yapılan açıklamalarda Bakan Cabir el-Ali, din adamlarına verdiği yanıtta kararın verilmesinde İslam dininin hükümlerine bağlı kaldığını, kişisel arzularına yer vermediğini açıkladı.

Bakan, “Kuveyt anayasasının koruyacağımıza ve bu anayasa göre hareket edeceğimize yemin ettik. Bu anayasa, İslam dini dahil, tüm eylemlerimizde önemli bir mevzuat kaynağı haline geldi” dedi.

Ulusal Meclis’te bugün, milletvekili Hamdan el Azmi’nin kadınların orduda yer alıp almaması, Denetim Bürosu’nun Eurofighter uçaklarına ilişkin anlaşması hakkında ilgili kurumlarla işbirliği yapılmaması, bazı yasalar için yürütme işlemlerinin yapılmaması, devlet arazilerinin terk edilmesi ve ikame politikasının uygulanmaması hakkında verdiği soru önergeleri tartışılacak.

Azmi, Savunma Bakanı’nın cevap vermesini istediği ilk konu kadınların askeri alınması değil. Azmi, Başbakan Şeyh Sabah el-Halid el-Hamad es-Sabah hükümetinin 8 Kasım 2021’de istifasını sunmadan bir hafta önce gensoru talebinde bulunmuş ancak hükümetin istifası nedeniyle gensoru gerçekleşmemişti.