Mısır Başbakanı, çok sayıda bakanın katılımı ile, COP26’nın Başkanını ağırladı (Mısır Hükümeti)

Mısır, İklim Değişikliği Zirvesi COP27’ye hazırlanıyor

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli 2020’de İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen COP26’nın Başkanı Alok Sharma’yı ağırladı.

Mısır hükümeti, ülkenin güneyindeki turizm merkezi Şarm eş-Şeyh şehrinde yıl sonunda düzenlenecek olan 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP27) için hazırlık çalışmalarına hız verdi.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’nın Glasgow şehrinde düzenlenen COP26 Başkanı Alok Sharma ile işbirliği yollarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Başbakan Medbuli, Alok Sharma’yı Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Tarık el-Mala, Çevre Bakanı Mısır Çevre Bakanı Yasmine Fuad, Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ve Birleşik Krallık’ın Kahire Büyükelçisi’nin da katılımı ile Kahire’deki Başbakanlık ofisinde ağırladı.

Resmi açıklamaya göre, Medbuli Mısır ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkilerin özellikle Mısır’ın, COP27 başkanlığının Birleşik Krallık’tan devralınması ile başta iklim değişikliği olmak üzere, tüm alanlardaki iş birliğinin önemini vurguladı. Şarm eş-Şeyh’de düzenlenecek konferansa kadar Birleşik Krallık ile çalışma ve koordinasyon halinde olmaya devam etmeye yönelik isteğini dile getirdi.

Başbakan aynı zamanda, Mısır COP27 zirvesi ile Glasgow’da varılan sonuçların üzerine yenilerini ekleme, taahhütleri somut eylemlere dönüştürme ve özellikle gelişmekte olan ülkelerin, iklimin etkilerine uyum sağlamasına yardımcı olmak için emisyon azaltmanın yanı sıra uyum ve finansman konularına yönelik iklim gündeminin çalışmalarını her düzeyde ilerletmeyi sürdürme arzusunu da dile getirdi.

Başbakan Medbuli birkaç gün önce yaptığı açıklamada, ülkesinin yenilenebilir enerji kullanımını yüzde 300 artırma sözü vermişti.

Başbakan dün ülkesinin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin katılımı ile geçen hafta Şarm eş-Şeyh’te düzenlenen dördüncü Mısır Dünya Gençlik Forumu (WYF) kapsamında, “İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin Glasgow’dan Şarm eş-Şeyh’e Giden Yol” başlığı altında geniş kapsamlı bir tartışma oturumu tahsis ettiğini belirtti.

Başbakan, COP27 için Mısır’ın önceliklerini ele aldı. Ayrıca, konferansın bir sonraki oturumunun, Afrikalı ülkelerinin, zararlı emisyonları azaltmak amacıyla ulusal yükümlülüklerini yerine getirmek için net hedefler ve belirli tarihler belirleme imkanlarını geliştirmeye yönelik taleplerini sunmaları açısından büyük bir fırsat teşkil ettiğine yönelik inancını dile getirdi.

Medbuli söz konusu ülkelere, zararlı emisyonları azaltmaya ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine uyum sağlamaya etkili bir şekilde katkıda bulunma imkanlarını sağlamak üzere mali yardım sağlanmasının önemini vurgularken “Bir sonraki konferans, Glasgow’da ulaşılan ivmeyi sürdürmek ve geliştirmek için taahhütlerde bulunma aşamasından, taahhütlerin uygulamaya geçirilmesi aşamasına geçişi temsil edeceğine” yönelik umuduna dikkat çekti.

COP26 Başkanı Alok Sharma ise, Birleşik Krallık COP26’ın başarılı bir şekilde ev sahipliği yapması sırasında, Mısır’ın sürekli iş birliği ve koordinasyonundan dolayı teşekkürlerini sundu. Sharma bu bağlamda, Birleşik Krallık’ın Mısır’ın bu yıl ev sahipliği yapacağı COP27 için Mısır’a aynı desteği vermeye ve bu önemli etkinliği düzenlerken kazandıkları büyük deneyimi paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Mısır tarafından yapılan açıklamada, yapılan görüşme sırasında Mısır’ın COP27’ye ev sahipliği yapmaya yönelik hazırlıkları, konferansının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini ve konferans sonucunda etkili ve bağlayıcı sonuçlara ulaşılmasını sağlamak için Birleşik Krallık ile iş birliği ve koordinasyon yollarının ele alındığı belirtildi. Görüşmede, COP27’de tartışılacak bazı konular gözden geçirilirken, organizasyona ilişkin konular ve katılım mekanizmalarının yanı sıra özel sektör katılımını artırma ve finansman sağlama yolları da tartışıldı.

Şarku’l Avsat