ABD’nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cathy Westley ve Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek (SABA)

ABD, Husi milislerin istikrarı hedef alan eylemlerini bir kez daha kınadı

ABD’nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cathy Westley, ülkesinin Husi milislerin güvenlik ve istikrarı hedef alan saldırıları ve özellikle Kızıldeniz’deki nakliye koridorlarına yönelik tehditlerini kınadığını bir kez daha ifade etti.

Westley, dün Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek ile yaptığı görüşmede, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in barışçıl ve kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma yönündeki çabalarına verdiği desteğin devam ettiğini söyledi.

ABD’li diplomat, ülkesinin meşru hükümete ve Yemen’in güvenlik, birlik ve istikrarına verdiği desteği de vurguladı.

Yemen Dışişleri Bakanı ise, Husi milislerin zulüm ve saldırganlığına karşı çeşitli cephelerde Arap Koalisyonu’nun desteğiyle elde edilen askeri başarı ve zaferlerin, ulusal güçlerin birlik ve beraberliğinin bir yansıması olduğunu dile getirdi.

Bakan, Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararını içeren üç referansa dayalı kapsamlı ve adil bir barışa ulaşmanın hükümetin ulaşmak istediği hedef olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı, Husi milislerin vehim ve kibirden arınması, BMGK kararlarına uyması ve BM Yemen Özel Temsilcisi’nin barış çabalarına ciddi ve ön koşulsuz olarak katılmaları gerektiğini söyledi.

Husi milislerin köprüleri, yolları ve altyapıyı yok etmenin yanı sıra füzeler ve binlerce mayın ile sivilleri öldürmeye devam ettiğini söyleyen Bakan, “Ülkenin kazanımları ve sivillerin hayatları umurlarında değil” dedi.

Şarku’l Avsat