Arap Koalisyonu Sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki (Şarku’l Avsat)

Arap Koalisyonu, Sana’da Husilerin drone depoları ve iletişim sistemini imha etti

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Yemen’in Sana şehrinde Husi milislerin merkez ve eğitim kamplarına hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, Cebel en-Nebi Şuayb bölgesindeki drone depoları ve iletişim sisteminin imha edildiği bilgisi verildi.

Açıklamaya göre, Marib vilayetindeki Harib cephesinde Amalika Tugayları ile Husiler arasında aralıklı çatışmalar yaşanıyor.

Amalika Tugayları, Harib’in bazı bölgelerinde milisleri kuşatırken, Husiler Amalika Tugayları’nın ilerlemesini engellemek için insanları canlı kalkan olarak kullanıyor.

El-Beyda vilayetinde Numan cephesinde çatışmaların yaşandığı bildirildi.  Beyda’dan Marib’in güneyindeki Harib’e giden ikmal yolları kesildi.

Arap Koalisyonu tarafından dün yapılan açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’a 8 SİHA göndermesi ve Abu Dabi’ye dün düzenlediği saldırılara yanıt olarak, Sana’ya hava saldırılarına başladıklarını açıkladı.

Koalisyon’un açıklamasında, “Suudi Arabistan ve BAE’deki sivillere karşı düşmanca saldırılardan sorumlu olanlar hesaba çekilecektir. Koalisyona bağlı hava kuvvetleri, Sana üzerinde 24 saat boyunca hava operasyonları yürütmektedir” denildi.

Açıklamada, Sana halkına Husi milislerin bulunduğu bölgeler ve askeri kamplardan uzak durmaları çağrısı da yapıldı.

Koalisyon Sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki, Husi milislerin Suudi Arabistan ve BAE’de sivilleri, sivil nesneleri ve ekonomik tesisleri kasıtlı olarak hedef almasının savaş suçu olduğunu, bölgesel ve uluslararası güvenliğe tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Maliki, Arap Koalisyonu’nun Husi milislerin bu düşmanca davranışlarını caydırmak için gerekli operasyonel önlemleri aldığını da vurguladı.