Husiler, Yemen’deki yenilgilerini örtbas etmek için Abu Dabi’yi hedef aldı

Husi milislerin, Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu ve Amalika Tugayları karşısında aldığı yenilgileri örtbas etmek için dün Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’yi silahlı insansız hava araçları (SİHA) hedef aldı.

Abu Dabi polisi, petrol firması ADNOC’un depolama tesisleri yakınındaki Musaffah Sanayi Bölgesi’nde petrol yakıtı taşıyan üç tankerde patlama meydana geldiğini ve Abu Dabi Uluslararası Havaalanı’ndaki bir şantiyede küçük bir yangın çıktığını bildirdi.

Polise göre, akaryakıt tanklarının patlaması sonucu Hindistan ve Pakistan vatandaşı 3 kişinin öldü, 6 kişi de yaralandı.

BAE, Yemen’deki İran destekli Husi milislerin Abu Dabi’ye yönelik terör saldırısının cezasız kalmayacağını bildirdi.

Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Husi milislerin BAE topraklarını ve sivil tesisleri hedef alan saldırısını kınıyoruz. Bu saldırı cezasız kalmayacak. BAE, bu terör saldırılarına ve gerilimin tırmandırılmasına karşı cevap hakkını saklı tutmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu saldırının, uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası topluma sivilleri ve sivil tesisleri hedef alan bu terör saldırılarını kınama çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifa temennisinde bulunuldu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Abu Dabi Veliaht Prensi telefonda görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, dün Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme, bölgesel meseleler ve ortak çıkar konularına odaklandı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, terörist Husi milislerin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yönelik terör saldırılarını kınadığını ifade etti. BAE’deki saldırıda hayatını kaybedenler için taziye ve yaralılar için de acil şifa dileklerini iletti.

İki lider, ülkelerini hedef alan bu terör eylemlerinin, “Yemen’de kardeş halkı öldüren şer ve terör güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırıları engellemeye devam etme” yönündeki kararlılıklarını artıracağını vurguladı.

Görüşmede, Husilerin bölgenin güvenlik ile istikrarını bozmak ve bölgede kaosu yaymak için sefil ve başarısız girişimleriyle terör eylemlerine devam ettiğine dikkat çekilerek, uluslararası toplumun bölgesel ve küresel barış ile güvenliği tehdit eden bu terör suçlarını reddetmesi ve kınaması gerektiği ifade edildi.

Abu Dabi Veliaht Prensi, Muhammed bin Selman’ın iki ülkeyi ve halkı birleştiren sağlam bağları ve teröre karşı koyma kararlılıklarını doğrulayan samimi duygular için derin teşekkürlerini dile getirdi.

Arap Koalisyonu: 8 SİHA imha edildi

Arap Koalisyonu, Husi milisleri tarafından Suudi Arabistan’ın güney bölgesine doğru gönderilen 8’nın Suudi Arabistan hava savunması tarafından düşürüldüğünü bildirdi.

Sana’ya operasyon düzenlendi

Arap Koalisyonu, Husilerin Abu Dabi’ye dün düzenlediği saldırılara yanıt olarak, Sana’ya hava saldırılarına başladıklarını duyurdu.

Koalisyon’un açıklamasında, “Suudi Arabistan ve BAE’deki sivillere karşı düşmanca saldırılardan sorumlu olanlar hesaba çekilecektir. Koalisyona bağlı hava kuvvetleri, Sana üzerinde 24 saat boyunca hava operasyonları yürütmektedir” denildi.

Açıklamada, Sana halkına Husi milislerin bulunduğu bölgeler ve askeri kamplardan uzak durmaları çağrısı da yapıldı.

Husilerin terör saldırısı, Arap ülkelerinin yanı sıra uluslararası toplum tarafından kınandı.

Blinken’den kınama

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan ile telefonda görüştü.

Blinken, Abu Dabi’deki saldırıyı kınarken, BAE halkıyla dayanışma içinde olduklarını söyledi ve hayatını kaybedenler için baş sağlığı diledi.

AB ve BM de kınadı

Avrupa Birliği (AB), Husilerin Abu Dabi’ye yönelik saldırısını kınarken, benzer bir kınama Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapıldı.

Şarku’l Avsat