İslam İşbirliği Teşkilatı binası. (Şarku’l Avsat)

İranlı 3 diplomat, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı için Cidde’de

İranlı üç diplomat, Ocak 2016 İran’ın Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile Meşhed’deki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na yönelik baskınların ardından yaşanan ve altı yıl süren diplomatik kopuşun ardından Cidde’de düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) çalışmaları için Suudi Arabistan’a geldi.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Cidde’deki Kral Abdulaziz Havalimanı’nda karşılanan İranlı üç diplomat, İİT’nin tüm delegasyonlarına uygulanan prosedürlere tabi tutuldu.

Kaynaklar, İranlı diplomatların çalışmalarının Pakistan’da düzenlenmesi planlanan İslam İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanları toplantısına hazırlık için düzenlenen görüşmelerde Tahran’ı temsil etmekle sınırlı olduğunu kaydettiler. Kaynaklar, İranlı diplomatların önümüzdeki günlerde başlayacak ve üç gün sürecek Daimi Finans Komitesi’nin 48’İnci toplantısına katılabileceğini de aktardılar. Ayrıca önümüzdeki pazar günü İİT Dışişleri Bakanları Konseyi hazırlıkları kapsamında üst düzey yetkililerle yapılacak toplantıya da katılabileceklerini belirttiler.

Suudi Arabistan, Ocak 2016’da İran’ın Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile Meşhed’deki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na yönelik baskınların ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri kesmişti. Suudi Arabistan söz konusu dönemde İranlı diplomat misyonunun tüm üyelerinin 48 saat içerisinde ülkeden ayrılmasını istedi. Bununla birlikte Riyad diplomatik ilişkilerin kesilmesinin ardından her yıl İranlı hacılara vize vermeyi sürdürdü.

Şarku’l Avsat