Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki

Beyaz Saray: Rusya, her an Ukrayna’yı işgal edebilir

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna krizinin oldukça ciddi olduğunu ve Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal edebileceğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’ten aktardığı habere göre ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ABD ve Avrupalı ülkelerin Moskova’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden endişe duyduğu bir ortamda Kiev’i ziyaret edecek. Blinken’in ziyareti, geçtiğimiz hafta Rusya ile yapılan görüşmelerin bir sonuç vermemesinin ardından gerçekleşecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, Bakan Blinken Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmede Ukrayna’da yaşanan krize son verilmesi için diplomatik bir yaklaşım benimsenmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’in Lavrov ile görüşmesinde Ukrayna ve çevresinde bulunan Rus askerlerinin neden olduğu endişe verici olaylara son verilmesi için diplomatik bir yola başvurulmasının önemine değindiğini aktardı. Price, “Dışişleri Bakanı, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne destek verdiğini, bölge güvenliği için NATO ve Ukrayna’nın dahil olacağı bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti” dedi.

Şarkul Avsat