KSRelief ve IOM’den Yemen’e yardım anlaşması

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi ile Uluslararası Göç Örgütü Yemen’e yardım anlaşması imzaladı

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile Yemen’e yardım yapılması konusunda işbirliğini öngören 20 milyon dolar değerinde iki anlaşma imzaladı.

Yemen’de 150 binden fazla kişiye barınak, temiz su, hijyen ve sanitasyon yardımı sağlayacak olan anlaşma, KSRelief Genel Müdürü Dr. Abdullah er-Rabia ve IOM Genel Direktörü Antonio Vitorino tarafından imzalandı.

İlk anlaşmaya göre, Marib, Taiz ve Hudeyde illerinde yerinden edilenlere barınma yardımı ve gıda dışı ihtiyaçlar sağlanacak.

15 milyon dolar değerindeki bu anlaşmadan, Yemen’de yerinden edilmiş ailelerden yaklaşık 82 bin 320 kişi ve yerinden edilenlere ev sahipliği yapan Yemen halkından 20 bin 580 kişi faydalanacak.

5 milyon dolar değerindeki ikinci anlaşma ise, Yemen’deki birkaç bölgede su ve çevre temizliği sektörüne acil müdahaleyi içeriyor.

50 bin 500 kişiye fayda sağlaması beklenen anlaşma ile içme suyu kaynaklarını en çok ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmak, kirli suların içilmesinden kaynaklanan hastalık oranlarını azaltmak, su ve kanalizasyon kaynaklarının altyapısını inşa etmek, sağlık eğitimi ve kişisel hijyene katkıda bulunmak amaçlanıyor.

KSRelief Genel Müdürü Dr. Rabia, merkezin hayatları korumak ve kurtarmak için IOM ile çalışmaktan gurur duyduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı;

“Bugün imzalanan iki anlaşma, Marib, Taiz ve Hudeyde vilayetlerinde Yemenli yerinden edilenler ve diğerlerine gerekli güvenli barınma ve acil su, hijyen ve sanitasyon müdahalelerini sağlayacak. Ayrıca Husi milislerin maruz bıraktığı, insani ihlallerin etkilerinin azaltılmasına katkıda bulunacak”

Dr. Rabia, “2022 yılının yerinden edilmişler, mülteciler ve Yemen halkının yüzünü güldürmesini diliyoruz. Ayrıca temel haklarından mahrum bırakılmalarını kabul etmediğimiz için onlara yönelik ihlalleri azaltabilmeyi ve bunları önleyebilmeyi umuyoruz. Husi milislerin kampları, okulları ve tıbbi klinikleri hedef almasını kesinlikle kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

IOM Genel Direktörü Vitorino ise, “IOM’nin KSrelief ile devam eden ortaklığı, ekiplerimizin Yemen’deki krizin harap ettiği milyonlarca insana ulaşmasını sağlamada kritik önem taşıyor. KSrelief’in cömert desteği sayesinde, çalışmalarımız devam eden şiddet nedeniyle yerinden edilmiş toplulukların daha güvenli barınaklara, daha temiz suya ve daha iyi sanitasyon ve hijyene erişmelerini sağlayacaktır” dedi.

Vitorino, IOM’nin 2019’dan bu yana KSRelief aracılığıyla 100 milyon dolar tutarında destek aldığını ve bunun Yemen’deki durumun korkunç sonuçlarını azaltmaya önemli ölçüde katkıda bulunduğunu vurguladı.

IOM Genel Direktörü, KSRelief tarafından temsil edilen Suudi Arabistan’a örgütün Yemen’deki çabalarına verdiği destek için teşekkür etti.