Arap Koalisyonu’nun son iki gündeki operasyonlarında 150 Husi öldürüldü

Operasyonlarda çok sayıda kamp ve araç da imha edildi.

Yemen ordusunun Saada ve Marib’in güneyinde ilerleyişi sürüyor. Amalika Tugayları, Harib bölgesini Husi milislerden temizlemeye devam ederken Yemen’de meşru hükümeti destekleyen, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu da destek operasyonlarına hız veriyor.

Koalisyon kuvvetlerinin son iki gün içinde gerçekleştirdiği operasyonlarda Sana, Hudeyde ve diğer cephelerdeki Husi takviye kuvvetlerinin ve araçlarının hedef alındığı  bildirildi. Marib’de iki gün süren hava operasyonlarında en az 150 terörist unsurun öldürüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Arap Koalisyonu Twitter’dan yaptığı paylaşımda, 24 saat içinde milislere yönelik 12 hava operasyonu gerçekleştirdiğini, 60’ın üzerinde teröristin öldürüldüğünü ve dört askeri aracın imha edildiğini bildirdi.

Koalisyon’un duyurusu, Hudeyde’de Husilerin kontrolü altına olan donanma kampındaki silah depolarının vurulduğunun açıklanmasından saatler sonra geldi. Açıklamada Hudeyde Limanı’ndan gizli bir şekilde silahların nakledildiği belirtilmiş, limanın bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit eden bir askeri kışla haline geldiği vurgulanmıştı.

Koalisyon, birçok şehirde Husilerin askeri kapasitelerini yok etmek için geniş çaplı bir askeri operasyon yürütüldüğünü ve sivilleri hedef alan terörist liderlerin takip eidldiğini açıkladı. Husilerin anlaşmalara bağlı kalmadıklarını vurgulanan açıklamada bu operasyonların, Husilerin oluşturduğu tehditlere bir yanıt ve sivilleri hedef alan saldırılara karşı koruma sağlamak için bir askeri gereklilik olduğuna dikkat çekildi.

Arap Koalisyonu çarşamba günü yaptığı açıklamada son 24 saatte Marib’de 19 operasyon düzenlediğini, 90 Husi milisin öldürüldüğünü ve 11 askeri aracın imha edildiğini bildirdi.

Sana’dan süreç hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Husi milislerin üst düzey yetkililerin son günlerde gözden kaybolduklarını, son iki gün içinde Sana’daki kamplar ve silah depolarının yanı sıra diğer birçok noktanın hedef alınmasından korktukları için ikamet yerlerini değiştirdiklerini aktardılar.

Askeri kaynaklar da Arap Koalisyonu’nun son iki ayda Yemen ordusu, direniş güçleri ve Amalika Tugayları ile birlikte yürüttüğü operasyonlarda Husi milislerinin 12’den fazla silahlı birmini  kaybettiği tahmininde bulundular. Kaybettikleri unsurların yerine yenilerini almak için kendi kontrolleri altındaki bölgelerde aşiret liderlerine istekte bulunmaya devam ettiklerini belirttiler.

Kaynaklar ayrıca milislerin son zamanlarda Koalisyon’un hava güçleri tarafından hedef alınma korkusuyla takviye kuvvetlerini sivil ulaşım yoluyla Sana ve Zamar’dan el-Beyda’ya aktardığını belirttiler.

Sahadaki kaynaklara göre Amalika Tugayları’na bağlı güçler, Husilerin saklandığı, Harib bölgesini temizlemeye devam ediyor. Kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamlarda tugay güçlerinin sivilleri korumaya ve şehir merkezine baskınların önüne geçmeye kararlı olduğunu, dağlık alanlardaki onlarca keskin nişancıyla ve yollara döşenen mayınlar ile mücadelelerini sürdürdüklerini bildirdiler.

Kaynaklar ayrıca tugay güçlerinin Harib ilçesini temizleyerek şu an Ulusal Ordu ve direniş güçlerinin Marib’in güney tarafından yaklaştığı Melaa bölgesine ulaşacağı tahmininde bulundular.

Saha kaynaklarının aktardığına göre Harib ve Cuba arasındaki bağlantı noktası olan Melaa bölgesinin kontrol altına alınması, Harib’e giden en önemli Husi tedarik yollarının kesilmesini sağlayacak. Bölgenin kontrolü aynı zamanda Cuba bölgesinin kuzey kesimlerindeki milislerin de kuşatılması anlamına geliyor.

Yemen ordusuna bağlı askeri medya da Arap Koalisyonu’nun topçuları tarafından desteklenen ordu güçlerinin perşembe günü Saada şehrinin Safra ilçesinde ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre askeri bir kaynak, Ulusal Ordu güçlerinin Saada’nın batısındaki Safra ilçesindeki Naka cephesinde yeni mevzilerin kontrolünü ele geçirdiğini ve çarşamba gününden bu yana iki cephede devam eden çatışmaların Husi terörist milislerinin can ve teçhizat kaybı yaşamasına neden olduğunu aktardı.

Kaynak, Ulusal Ordu güçlerinin, Ar ve Naka cephelerindeki tüm alanları temizlemek için başlatılan geniş çaplı askeri operasyon kapsamında, Husi milislerin kontrolü altındaki Ar bölgesi ve el-Hammad Meydanı’na yönelik iki cephede operasyon başlattığını açıkladı.

Askeri medya, Ulusal Ordu güçlerinin çarşamba günü Hacca şehrinde (kuzeybatı) Abs bölgesinin kuzeyindeki Husi milisler tarafından düzenlenen bir saldırıyı da durdurduğunu bildirdi.

Ordunun internet sitesinde bir askeri kaynaktan alıntı yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ordunun Abs cephelerinde girdiği çatışmalar, Husi darbecilerin ölümü ile sonuçlandı. Topçular, Husi unsurlarının barikatlarını ve siperlerini yok etti.”

Tüm uluslararası barış çabalarına karşı çıkan Husi milisler, Yemen’de yeni bölgelerini kontrol altına almayı umarak cephelere daha fazla yeni unsur gönderiyor. Ancak grup son zamanlarda Marib’in güneyinde Amalika Tugayları tarafından geri alınan Şebva’nın üç bölgesinde ağır kayıplar verdi.