Şam, İdlib ve Kamışlı’da Kovid-19 vakaları azalıyor

Suriye’nin başkenti Şam, İdlib ve Kamışlı’daki sağlık çalışanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vaka sayılarında büyük bir azalma olduğunu kaydetti.

Suriye muhalefeti, geçtiğimiz Salı gecesinden başlayıp bir hafta boyunca ülkeyi kasıp kavuran kar fırtınası ve şiddetli yağmur altında, Halep’in kuzey kırsalındaki Afrin kentinde 12 yaşındaki bir kız çocuğunda görülen ilk vakanın ölümle sonuçlanmasının ardından çeşitli bölgeleri kızamık salgını konusunda uyardı.

Suriye Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınladığı bildiride, Dera, Halep, Lazkiye bölgelerinde 37 koronavirüs vakası ve salgın kaynaklı 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Böylece 2 bin 956 can kaybı ve 35 bin 238 sağlığına kavuşan vaka dahil olmak üzere kaydedilen toplam vaka sayısı 35 bin 238 vakaya ulaştı.

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kentinde, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonuna (SMDK) bağlı Suriye Geçici Hükümeti, Idlib ile Halep kırsalında kuzey ve batıda silahlı muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde 7 koronavirüs vakası olduğunu duyurdu.

Resmi internet sitesinde yayınlanan bir listede, koronavirüs kaynaklı 7 ölüm vakası bildirilirken 261 vakanın salgını atlatarak iyileştiği bildirildi.

Aynı zamanda virüs enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen 259 vaka için test uygulanırken, muhtelif bölgelerde toplam vaka sayısının 93 bin 43’e yükseldiği; hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 343, iyileşenlerin ise 70 bin 611’e ulaştığı belirtildi.

Suriye Geçici Hükümeti’ne bağlı Sağlık Yetkilisi Dr. Maram eş-Şeyh, ülkenin kuzeybatısındaki nüfuz alanlarında kızamık salgını konusunda uyardı. Halep’in kuzey kırsalındaki Afrin kentinde 12 yaşındaki bir kız çocuğunda kızamık görülmesinin ardından hayatını kaybettiği bildirildi.

Maram Şeyh basın açıklamasında, yeni doğmuş bir kız çocuğunda hamilelik sırasında kızamıkçık hastalığına yakalanan anneden, doğum sırasında bebeğe geçen virüsler yoluyla oluşan bir hastalık olan konjenital rubella sendromundan şüphelenilen vakaları kaydetmenin yanı sıra çoğunluğu 5 yaş altı çocuklar olmak üzere Suriye’nin Halep kentine bağlı el-Bab bölgesinde 30, Afrin’de ise birden fazla vaka tespit edildiğini ve söz konusu bölgelerde bu vakaların ortaya çıkışının henüz tespit ve teyit edilmediğine dikkat çekti. Yayılma nedeninin, etken virüste yeni bir varyantın ortaya çıkmasına neden olan bir mutasyonun ortaya çıkması ve bazı kişilerin aşıya bağlı kalmaması veya bazı dozları unutması olduğunu öne sürdü.

Her yıl çok sayıda benzer vakanın kaydedildiğini de sözlerine ekleyen Şeyh, ancak hafif semptomlarla geçirdikleri ve ayrı bölgelerde oldukları nedeniyle halk sağlığı açısından tehlike oluşturmadıklarını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Haseke şehrindeki koronavirüs hastanesi müdürü Hozan İsmail, birçok komşu ülkede koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türü Omikron varyantının hızla yayıldığını kaydetmesinin ardından, Fırat’ın doğusundaki Özerk Yönetimi’ne bağlı bölgelerde yeni bir koronavirüs dalgasının yayılma olasılığı konusunda uyardı.

Herhangi bir Omikron vakasının kaydedilmediğini belirten yetkili, sterilizasyon ekiplerinin yeni dalga içinde ikinci vakaları almaya ve tıbbi hazırlıklarını artırmaya hazırlandığını söyledi.

Özerk Yönetim’e bağlı Sağlık Kurulu, Fırat’ın doğusundaki tüm bölgelerde 25 yeni koronavirüs vakasının kayıtlara geçtiğini açıkladı.

Ayrıca, Haseke şehrinde 6, Kamışlı’da 7,E el-Malikiye’de 6, el-Cevadiye’de 1, eş-Şedadi 1 ve Rakka’nın batı kırsalına bağlı Tabka’da 4 vaka olmak üzere Perşembe günü toplam 25 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini, salgın kaynaklı 2 kişinin ise öldüğü açıklandı.

Söz konusu yönetim alanlarındaki toplam vaka sayısı 37 bin 325’e ulaşırken, iyileşen vaka sayısı 2 bin 521’e can kaybı ise bin 521’e ulaştı.

Şarkul Avsat