Arap Birliği, Husilerin BAE’ye yönelik saldırısını kınadı

Arap Birliği, terörist Husi milislerin Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Musaffah sanayi bölgesi ve Abu Dabi Uluslararası Havaalanı yakınındaki bir şantiyeyi 3 seyir füzesi ile hedef almasını kınadı.

Husilerin 17 Ocak’taki saldırısı sonucu, Abu Dabi’de petrol firması ADNOC’un depolama tesisleri yakınındaki Musaffah Sanayi Bölgesi’nde petrol yakıtı taşıyan üç tankerde patlama meydana geldi ve Abu Dabi Uluslararası Havaalanı’ndaki bir şantiyede küçük bir yangın çıktı.

Polise göre, akaryakıt tanklarının patlaması sonucu Hindistan ve Pakistan vatandaşı 3 kişinin öldü, 6 kişi de yaralandı.

Arap Birliği’nin daimi delegeler düzeyinde bugün yaptığı olağanüstü toplantıda, Husi milislerin BAE’deki sivil alanlar ve tesislere yönelik saldırısı reddedilerek, güvenlik ve istikrarına yönelik tüm tehditler karşısında BAE’ye verilen destek ifade edildi.

Terörist Husi milisler tarafından gerçekleştirilen bu terör saldırılarının, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlali olduğu belirtilerek, hayati sivil tesisler, enerji kaynakları ve küresel ekonominin istikrarı için gerçek bir tehdit olduğu vurgulandı.

Arap ulusal güvenliğini baltalayan bu saldırıların, bölgesel ve ulusal barış ve güvenliğin yanı sıra uluslararası ticari nakliye yolları için bir tehdit oluşturduğunun altı çizildi.

Arap Birliği, birçok ülke ile bölgesel ve uluslararası kuruluşların terör saldırısını kınamasını ve BAE ile dayanışmasını memnuniyetle karşıladı.

Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) sorumluluklarını üstlenmeye, Suudi Arabistan ve BAE’ye yönelik Husi saldırılarına karşı kararlı ve tek bir duruş sergilemeye çağırdı.

Şarku’l Avsat