Okullarına geri dönen öğrencilerdeki büyük sevinç (SPA)

Suudi Arabistan’da anaokulu ve ilkokul öğrencileri yüz yüze eğitime başladı

Suudi Arabistan’daki anaokulu ve ilkokul öğrencileri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle verilen iki yıllık aradan sonra bugün yüz yüze eğitime başladı.

Twitterda dün paylaşılan #yüzyüzedersedönüş etiketi ile birçok aile çocukların okula dönmesinden dolayı duyduğu sevinci ifade etti.

Velilerden biri yaptığı Twitter paylaşımında, “Öğrencilerin okula dönmesi, salgından sonra tekrar normal hayata dönme duygusunu hissettiriyor. Allah’ım, evlatlarımızı şefkatinle koru” ifadelerini kullandı.

Trafik Genel Müdürlüğü ise, yüz yüze eğitimin başlamasının ardından yeni trafik planını uygulamaya hazır olduklarını duyurdu.

Müdürlüğün açıklamasına göre, planın uygulama kapsamı, trafiğin düzenlenmesini sağlamak ve güvenlik seviyesini yükseltmek için üniversite, okul ve alışveriş merkezlerinin yakınında bulunan ana yollar, meydanlar ve kavşakları kapsıyor.

Sağlık ve Eğitim Bakanlığı 9 Ocak’ta ortak bir açıklama yaparak, 12 yaşından küçük öğrencilerin devlet, özel ve yabancı kurumlara ait anaokulu ve ilkokullarda 23 Ocak tarihinden itibaren yüz yüze eğitime başlayacaklarını duyurmuştu.

Açıklamada, “Sağlık sorunları nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler ise online eğitime devam edecek” denilmişti.

Son 24 saatte 4 bin 535 kişi daha koronavirüse yakalandı

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı son 24 saat içerisinde 4 bin 535 kişide daha koronavirüs görülmesiyle ülkedeki toplam vaka sayısının 652 bin 354’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlığa göre, 5 bin 72’si son bir günde olmak üzere iyileşen toplam kişi sayısı 599 bin 354’e ulaştı.

Son 24 saatte yaşanan iki can kaybı ile toplam ölü sayısı da 8 bin 920’ye yükseldi.

Şarku’l Avsat