ABD Donanması, Umman Körfezi’nde “patlayıcı imalatında kullanılabilen gübre” taşıyan balıkçı gemisine el koydu

ABD Donanması, Umman Körfezi’nde patlayıcı yapımında kullanılabilecek 40 ton gübre taşıyan bir balıkçı gemisine el koyduğunu duyurdu. Gemi, İran’ın Husilere silah kaçakçılığı yapmak için sıklıkla kullandığı bir rotada seyir etmekteydi. ABD geçen yıl da bu güzergahta kaçak silah taşıyan gemilere el koymuştu.

Bahreyn merkezli ABD Beşinci Filosu’ndan yapılan açıklamada, USS Cole muhribi ve kıyı devriye gemilerinin, ‘’İran’dan yola çıkan ve Yemen’e doğru seyreden, bayrak taşımayan şüpheli bir gemiyi durdurduğu, yapılan aramada patlayıcı üretiminde de kullanıldığı bilinen tarımsal bir kimyasal bileşik olan 40 ton üre gübresinin ele geçirildiği ve gemiye el konulduğu’’ belirtildi. Açıklamada, aynı “balıkçı gemisinin” geçen yıl şubat ayında Somali kıyılarında, binlerce AK-47 saldırı tüfeği, RPG ve diğer silahları taşırken durdurulduğu da kaydedildi.

Beşinci Filo komutanı Amiral Brad Cooper yaptığı açıklamada, “Ortadoğu’da deniz güvenliğinin temelini oluşturan kurallara dayalı uluslararası düzeni bozan istikrarsızlaştırıcı faaliyetlere karşı karasularındaki varlığımızı ve teyakkuzumuzu artırdık” dedi.

Husiler tarafından Abu Dabi’de gerçekleştirilen ve üç kişinin ölümüne neden olan insansız hava araçlarıyla yapılan saldırının ardından bölgede gerilim tırmanmış durumda. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, son saldırıya yanıt olarak, Sana ve Hudeyde dahil Yemen’in birçok bölgesinde Husilere yönelik operasyonlar düzenliyor.

ABD Donanması geçen yıl mayıs ayında, Rus üretimi tanksavar füzeleri, binlerce Çin yapımı Type 56 saldırı tüfeği ve yüzlerce Rus PKM otomatik tüfek taşıyan bayraksız bir gemiye, Arap Denizi’ni geçerken el koymuştu. Yine geçen yıl, ABD Beşinci Filosu savaş gemileri, Husilere yasadışı yollarla silah taşıyan, İran’a ait, bandırası olmayan bir balıkçı gemisini durdurmuş, yapılan aramada 1400 adet AK-47 marka otomatik silah ele geçirilmişti. Husilere doğrudan veya dolaylı yollardan silah tedariki, satışı veya transferi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının ve ABD yaptırımlarının ihlali anlamına geliyor.

İngiltere Kraliyet Donanması ‘uyuşturucu’ yüklü tekneye el koydu

İngiltere Kraliyet Donanması’ndan pazar günü yapılan açıklamada, ‘’15 Ocak’ta Umman Körfezi’nden geçen bir teknenin durdurulduğu, yapılan aramada piyasa değerinin 26 milyon dolar olduğu tahmin edilen yüksek miktarda uyuşturucu maddesine rastlandığı ve el konulduğu’’ belirtildi.

Açıklamada, HMS Montrose savaş gemisinin düzenlediği operasyonda, 663 kg eroin, 87 kg metamfetamin ve 291 kilo esrar maddesinin ele geçirildiği ifade edildi. Uyuşturucunun nerede üretildiği veya nihai varış noktasının neresi olduğuna dair bilgi verilmedi. Ancak son on yılda İran’da, ‘cam’ olarak bilinen ve kaçak yollarla ülkeye sokulan metamfetamin kullanımında büyük bir artış olduğu ifade ediliyor.

ABD Donanması ve müttefik ülkeler, 2021 yılında Arap Körfezi’nde yaklaşık 200 milyon dolarlık uyuşturucu madde ele geçirdi. Bu miktar aynı bölgede son dört yılda ele geçirilen uyuşturucuların toplam değerinden daha fazla.

Şarku’l Avsat