ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (Şarku'l Avsat)

Blinken: Rusya’ya yaptırımları şimdi uygularsanız caydırıcı etkiyi kaybedersiniz

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’ya yaptırımların şimdi uygulanması halinde, bunun Batı’nın Rusya’yı Ukrayna’ya yönelik olası saldırısından caydırma gücünü kaybetmesine neden olacağını söyledi.

Blinken, CNN’e verdiği röportajda, Ukrayna’nın talep ettiği gibi Rusya’ya yönelik yaptırımların neden devreye sokulmadığına ilişkin bir soruya, “Yaptırımlar konusunda yapabileceğimiz en önemli şey onları, Rusya’yı daha fazla saldırganlığa girişmekten vazgeçirmek için caydırıcı olarak kullanmaktır. Yaptırımları şimdi tetiklerseniz, caydırıcı etkiyi kaybedersiniz” dedi.

Ukrayna’nın talebi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD ve Avrupa’ya çağrıda bulunarak Rusya’ya yönelik yaptırımların işgal olması durumunda bir tepki olarak getirilmesinden ziyade, işgali engellemek için hemen getirilmesi gerektiğini söylemişti.

Zelenskiy, “Bugün ortaklarımız, Rusların gerilimi artırması durumunda savaşın yarın başlayabileceğini ve ardından güçlü yaptırımların uygulanacağını söylüyor. Sorum şudur: Gerilimin tırmanmasından sonrasını beklemek yerine neden şimdi yaptırımları getirmiyorsunuz? Buna cevabınız nedir?” ifadelerini kullanmıştı.

“Rusya Ukrayna’da Rus yanlısı bir lider istiyor” iddiası

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’da Rus yanlısı yönetim kurma planı yaptığının tespit edildiğini bildirmişti.

Bakanlığın açıklamasında, “Elimizde, Rus hükümetinin Kiev’de Rus yanlısı bir lideri göreve getirmek istediğini gösteren bilgi var. Eski Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor” denilmişti.

Beyaz Saray ise İngiltere’nin “Rusya Ukrayna’da Rus yanlısı bir lideri yönetime getirmeyi planlıyor” şeklindeki açıklamasının endişe verici olduğunu bildirdi.

İngiltere’nin iddialarına ilişkin yorum yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, “İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yayılan dezenformasyon, Ukrayna hakkındaki gerilimi tırmandıranların NATO ülkeleri olduğunun bir başka kanıtı” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, İngiltere’ye provokatif faaliyetleri durdurması ve saçmalık yaymayı bırakması çağrısında da bulundu.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab da dün Sky News’a verdiği demeçte, “Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeye çalışmak ve orada hükümeti kendi kontrolü altına almak için bu adımı atarsa bu ciddi sonuçlar doğuracaktır” demişti.