Husilerin Suudi Arabistan’ın güneyindeki sanayi bölgesine yönelik saldırısı sonucu hasar meydana geldi (SPA)

Suudi Arabistan: Husiler kardeş Yemen’i kasıp kavurdu, Yemenlileri katletti

Suudi Arabistan, İran destekli terörist Husi milislerin ülkenin güneyinde ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) sivil nesneler ve hayati tesislere yönelik saldırılarını kınadı.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Suudi Arabistan hava savunmasının bugün erken saatlerde Zahran’ın güneyine fırlatılan bir balistik füzeyi imha ettiğini duyurdu.

Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, şarapnel parçalarının Zahran el Cenub’daki sanayi bölgesine düştüğü ifade edilerek, bazı imalathane malzemeleri ve araçlarda maddi hasarın olduğu aktarıldı. Bangladeş ve Sudan uyruklu iki kişi de yaralandı.

Husi milisler bugün ayrıca BAE’de Abu Dabi’yi iki balistik füze ile hedef almak istedi ancak füzeler herhangi bir zarara neden olmadan imha edildi.

Suudi Arabistan tarafından bugün yapılan açıklamada, İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan, BAE ve Kızıldeniz’deki uluslararası nakliye yollarına yönelik tüm terör saldırılarını kınadığı ifade edildi.

Husilerin kardeş Yemen’i kasıp kavurduğuna, Yemenlileri katlettiğine, bölgenin güvenlik ve istikrarını bozmak amacıyla terör eylemlerine devam ettiklerine de dikkat çekildi.

Söz konusu açıklamada ayrıca, “İran destekli terörist Husi milislerin tekrarlanan saldırılar konusunda ısrarı, uluslararası topluma karşı bir meydan okuma ve uluslararası insancıl hukuk kurallarının açık bir ihlalidir. Bu milislerin davranışlarının bölgenin güvenliği ve istikrarı üzerindeki tehlikesinin altını çiziyor. Suudi Arabistan, uluslararası toplumun, özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), uluslararası barış ve güvenliği koruyacak şekilde bu saldırgan davranışlara son verilmesi için acilen harekete geçmesi gerektiğini vurgulamaktadır” denildi.

Şarku’l Avsat