Arap Koalisyonu operasyonlarına devam ediyor

Husiler, Marib’in Harib ilçesinde bozguna uğrarken koalisyona ait savaş uçakları 50 teröristi öldürdü

Amalika Tugayları’nın Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının desteğiyle Harib ilçe merkezine girmesinin ardından, Husi milisleri dün (Pazartesi) Marib Valiliği’nin güneyindeki ilçede bozguna uğradı.

Saha kaynakları, milislerin batıda Cuba ilçesine, güneyde Abdiye ilçesine doğru kaçtığını bildirirken, askeri gözlemciler önümüzdeki günlerde geniş bir alan dönüşümünün kapısının aralandığını dile getiriyor.

Askeri medya kaynakları, Amalika güçlerinin Harib merkezine girdiğini bildirirken, meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, 24 saat içinde Marib ve El-Beyda’da milislere yönelik 14 hedefli operasyon düzenlediğini duyurdu. Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre Koalisyon, operasyonların 9 askeri aracı imha ettiğini ve 50’den fazla terörist unsurun ölümüne neden olduğunu açıkladı.

Amalika Tugayları (Pazar), koalisyon uçaklarının desteğiyle Marib’in güneyindeki Harib ve Abdiye ilçelerine bakan dağları, sahaları ve stratejik yükseklikleri kontrol altına aldıklarını duyurdu.

Amalika Tugayları Medya Merkezi, güçlerin Marib vilayetinde Harib bölgesine bakan Daha, Şakir, El-Karn ve Medfun dağlarını ve Cufra-Abdiye yoluna bakan El-Medfun, El-Hakil ve Mehran dağlarını kontrol etmeyi başardığını belirtti.

Amalika güçleri, milislere ekipman ve can kaybı yaşattı

Merkez, güçlerin Husi milislerine karşı şiddetli çatışmalara girdiğini belirtti. Amalika güçleri, milislere yaşadıkları çöküş ve kaosun ortasında ekipman ve can kaybı yaşattılar. Harib ilçe merkezinin yeniden ele geçirilmesi önümüzdeki günlerde geniş saha dönüşümlerinin kapılarını aralıyor.

Amalika Tugayları’nın Juba’ya doğru ilerlemeye devam etmesi ve Mela dağlarının kontrolünü ele geçirip Cuba’nın kuzeyindeki Husi milislerini kuşatması bekleniyor. Yine güneyde Abdiye ve El-Mahliiye ilçelerine doğru yeni cepheler açma olasılığı bulunuyor.

Bu bağlamda siyasi ve askeri alanda araştırmalar yürüten uzman Abdulvahhab Buhaybe, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda şunları söyledi:

“Şebve vilayetindeki Ayn ilçesinin merkezinin kontrolünün tamamlanmasına saatler kala Amalika Tugayları, Marib’in güneyindeki Harib ilçesini geri alarak stratejik ilerleme kaydetti. Amalika güçleri başarılı bir askeri strateji kullandı. Tugaylar uyguladıkları başarılı strateji ile milisler tarafından canlı kalkan olarak kullanılan insanların hayatlarını korumayı amaçladı. Elbette bu saha planı, milisleri, denge kaybına neden olan ve düşüşlerini hızlandıran bir askeri kordonun önüne koydu. Harib’deki bu stratejik ilerleme, Cuba Bölgesi’nin kurtuluşunun kapısı olan Akabe Mela’yı kontrol altına almanın yolunu açıyor. Önemi dikkate alındığında, bir sonraki savaş Juba Bölgesi’nin kurtuluşuna yönelik olacak. Stratejik konumunun önemi ve aynı zamanda Marib şehrinin anahtarı olarak kabul edilmesi nedeniyle çok önemli bir ilçe olan Cuba ayrıca Vadi Bölgesi’nin yanı sıra Cebel Murad ve Rahbe ilçelerine de bitişiktir. Marib ve El-Beyda’yı birbirine bağlayan uluslararası ana hattın varlığı göz önüne alındığında, buradan Mahliye, Kaniye ve Abdiye’nin kurtuluşuna gideceğiz.”

Siyasi ve askeri araştırmacı Abdulvahhab Buhaybe, Marib’in güneyindeki bölgelerin milisleri reddettiğini ve buradaki ilçelerde onlar için asla sosyal bir kuluçka merkezi olmadığını iddia ediyor.  Buhaybe askeri harekatların bu performansla devam etmesi halinde Marib’in güneyindeki bölgelerde milislerin benimsenmemesi faktörünün bu ilçelerin özgürleşmesini hızlandıracağını kaydetti.

Aynı saha bağlamında, Yemen ordusu ve direniş güçleri, Umm Riş kampını yeniden ele geçirmek ve Amalika Tugayları ile güçlerini birleştirmek için Marib’in güneyindeki askeri operasyonlarını sürdürüyor.

Askeri medya, Yemen Genelkurmay Başkanı Korgeneral Sağir bin Aziz’in (Pazartesi) orduyu ve Marib Valiliği’nin güneyinde cephe hatlarında ve muharebe mevzilerinde konuşlanmış halk direnişini teftiş ettiğini belirtti.

Ordunun resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Sağir bin Aziz, cephe önderliği, alt birliklerin liderleri ve direniş unsurlarından grup liderleri ve aşiretlerle kapsamlı bir toplantı yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İran milislerine karşı zafer kaçınılmaz ve yakın hale geldi. İran’ın Yemen ve bölgedeki projesini yenilgiye uğratma gerekliliği her vatansever savaşçının ruhunda kök salmış olan maneviyat ve güçlü çelik iradede somutlaşıyor.”

Yemen Genelkurmay Başkanı, savaşı “kutsal” olarak nitelendirdi

Savaşı “kutsal” olarak nitelendiren Yemen Genelkurmay Başkanı, “Geçtiğimiz günlerde elde edilen zaferler ve ilerlemelerde Suudi Arabistan Krallığı ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğindeki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu güçlerinin büyük ve önemli rolü övgüyü hak ediyor” diye konuştu.

Askeri tahminlere göre, son iki ay içinde, koalisyonun meşruiyeti desteklemek için düzenlediği hava saldırıları, Sana, Hudeyde ve diğer bölgelerdeki silah depolarını ve milis yeteneklerini hedef almanın yanı sıra Husi milisleri safında özellikle Marib, Şebve ve El-Beyda’nın güneyindeki cephelerde 10 binden fazla ölümün kaydedilmesine neden oldu.

Bu saha gelişmelerinin, Husi milislerinin üst üste dördüncü gün internet erişimini keserek Yemenlileri dış dünyadan izole etmeye devam ettiği bir dönemde gelmesi dikkat çekti. Bu, milyonlarca sakinin hayatının aksamasına ve iş sektörünün ve bankaların felç olmasına neden oldu.

Milisler, Hudeyde’de koalisyonun meşruiyeti desteklemek için düzenlediği hava saldırısı sonucu internet erişiminin kesildiğini iddia ediyor. Bu iddia, milisleri nüfusu dünyadan izole etmek ve askeri amaçlarla kasten hizmeti kesmekle suçlayan bilgili Yemen kaynakları tarafından reddedildi. Yemenli kaynaklara göre Husiler, sivillere karşı işledikleri suçları örtbas etmeye ve koalisyon saldırılarının hedefi haline gelen liderlerinin hareketlerini korumaya çalışıyor.

Şarku’l Avsat