Arap Koalisyonu’nun, Yemen’in 3 vilayetinde düzenlediği operasyonlarda 160 Husi öldürüldü

Cumhurbaşkanı Hadi, Husi milislerinin bölgedeki saldırılarının ve düşmanca terör eylemlerinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Yemen’e Amalika Tugayları’nın Harib bölgesinin kurtarılmasının ardından çarşamba günü Marib’in güneyindeki Abdiye ilçesine operasyon başlattı. Saha kaynaklarının verdiği bilgilere göre Amalika Tugayları ayrıca söz konusu operasyonla eş zamanlı olarak batıdaki Cuba bölgesine doğru harekete geçti. Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun desteğiyle üç ilde süren operasyonlarda düzinelerce Husi milisi öldürüldü.

Milislerin cephe hatları çökerken kaynaklar Şarku’l Avsat’a, grubun silahlı unsurlarının Akabe Mela’ya ve Abdiye ilçesine giden yollardaki köprülere yerleştirdikler bubi tuzaklarını patlattığını aktardı.

Aynı kapsamda Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre Arap Koalisyonu son 24 saat içinde Marib, El-Beyda ve Taiz’de milislere yönelik 31 operasyon düzenledi. Söz konusu operasyonlarda 160 milis öldürülürken 22 askeri araç da imha edildi. Bu gelişme, Koalisyon’a ait savaş uçaklarının başta Sana olmak üzere birçok bölgede Husi milislerine karşı yürüttüğü saldırılar kapsamında gerçekleştirildi. Koalisyon başkenti, merkezini ve kuzey ve batı eteklerini çevreleyen dağlardaki kampları ve silah depolarını da hedef aldı.

Amalika Tugayları güneydeki Harib şehrini kurtarmayı ve Abdiye ilçesinin girişine kadar Ayn ilçesinin eteklerini temizlemeyi başardı. Tugayların Beyhan ve Useylan’ı geri aldıktan sonra Cuba’ya, ardından da güney Marib’deki Cebel Murad, Rahbe ve El-Mahliye semtlerine doğru ilerlemeye devam etmesin beklendiği kaydedildi.

Görüşmeler sürüyor

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbuh Mansur Hadi, çarşamba gün Riyad’da gerçekleştirdiği görüşmede Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf’a, “Husi milislerinin ardı ardına barış fırsatlarını boşa çıkarmaya ve Yemen halkına zorla İran ideolojisini kabul ettirmeye çalıştığını” söyledi.

Resmi kaynakların aktardığına göre Hadi, Husi milislerinin bölgedeki saldırılarının ve düşmanca terör eylemlerinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Yemen resmi haber ajansı SABA, Hadi’nin Hacraf ile gerekleştirdiği görüşmede “Suudi Arabistan tarafından üç referansa, Körfez Girişimi ve yürütme mekanizmasına, kapsamlı ulusal diyalogun sonuçlarına ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararına uygun olarak yürütülen çabalar ve meşruiyeti destekleyen Koalisyon’una ettiği öncülük” başlıklarının gündeme geldiği aktarıldı. Hdi ve Hcraf Riyad Anlaşması’nın uygulanmasının tamamlanması için gösterilen meşru çabalar ve elde edilen ezici zaferlerin devamı için Husilerle savaşta ulusal güçlerin birliğini kuvvetlendirmek ve İran destekli milislerin darbe projesini ortadan kaldırmak amacıyla tarafların anlaşmaya yönelik tüm yükümlülüklerini yerine getirmeleri konusunda anlaşmaya katkı sunulması konusunu da görüştüler.

Şarku’l Avsat