Bennett hükümetindeki taraflar Filistinlilerin birleşmesini engellemek için muhalefeti destekliyor

Raz: Yahudilerin ırk üstünlüğü teorisini pekiştirmek için gelen ırkçı bir yasa

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’e yakın çevreler dün Yair Lapid’in Aile Birleşimi Yasası’yla ilgili önceki tutumundan vazgeçtiğini, İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İçişleri Bakanı Ayelet Şaked ve Adalet Bakanı Gideon Saar’ın baskısına yenik düştüğünü ve Filistinli ailelerin toplanmasını engelleyen yasanın, Dini Siyonizm Partisi gibi aşırı sağcı muhalefet bloğunun önerdiği biçimde meclisten geçmesini kabul ettiğini teyit ettiler.

Bu çevreler geçtiğimiz hafta Dini Siyonizm Partisi’nden Knesset üyesi Simcha Rotman’ın tasarısını oy çokluğuyla onaylayan İsrail Hükümeti Bakanlar Kurulu Yasama Komisyonu’nun, suikast sonucu öldürülen Meir Kahane’nin öğrencilerinden Knesset üyelerini de içeren Dini Siyonizm Partisi ile ailelerin birleşmesini engelleme hususunda işbirliği yapma konusunda ciddi göründüğünü söylediler. Lapid, Bakanlar Kurulu’nun kararına itiraz etmiş ve Dini Siyonizm Partisi’nden gelen bir yasa metnini kabul etmeyeceğini öne sürerek hükümete temyiz başvurusunda bulunmuş olsa da, bu tutumundan vazgeçerek yasayı ilerletmeyi kabul etti.

Dini Siyonizm Partisi’nin önerdiği yasa metninin, Knesset’in 2003 yılında onayladığı ‘geçici’ hükümet yasasından daha sert olduğu biliniyor. 2003 yılından beri her yıl yenilenen yasa geçtiğimiz haziran ayında sağcı yerleşimci partilerin hükümeti zor durumda bırakmak için yasayı uzatmaya karşı çıkmalarıyla durdurulmuştu. Şaked hükümet koalisyonunu yasayı geçirmesi için ikna etmeye çalıştı, ancak sol görüşlü Meretz partisinin ve Birleşik Arap Listesi’nin (İslami Hareket) karşı çıkması yasanın geçmesini engelledi. Bu nedenle Şaked, sağ muhalefete yöneldi.

Bu durum Meretz’e ve Birleşik Arap Listesi’ne yönelik güçlü bir protestoya neden oluyor. Milletvekili Mansur Abbas’ın başkanlığındaki Birleşik Arap Listesi’nin milletvekillerinin yasanın geçmesi halinde koalisyonu dağıtmakla tehdit ediyor. Meretz’den milletvekili Mossi Raz, her bir vakayı ayrı ayrı inceleyerek aile birliğini sağlayacak ve yalnızca gerçek bir güvenlik tehdidi oluşturanların aile olarak birleşmesini önleyecek alternatif bir yasa tasarısı sundu.

Raz, milletvekili Rotman’ın sunduğu tasarının “ırkçı bir yasa” olduğunu söyledi. Şaked’in, amacının İsrail’in güvenliğini korumak olduğuna ilişkin sözlerini çürüterek “İsrail hükümetleri her gün 150 binden fazla Filistinli işçinin çalışmak üzere İsrail’e girmesine izin veriyor. Burada aileleri olan ve bugün onlardan mahrum bırakılan Filistinliler güvenlik için bir tehdit kaynağı olarak görülürken, bu işçiler nasıl oluyor da güvenliği tehdit etmiyor?” dedi.

Raz sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Aslında bu yasa sadece Yahudilerin ırk üstünlüğü teorisini pekiştirmek için geldi. Bu yasa demokrasimizin sadece Yahudiler için olduğunu gösteriyor. Yasa Arap vatandaşlarının sevme ve istediği kişiyle evlenme hakkı gibi temel insan haklarını çiğniyor.”