Fas Dışişleri Bakanı, dün Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri ile görüntülü bir görüşme yaptı (MAP)

Fas bir kez daha Suudi Arabistan ve BAE’ye yönelik devam eden Husi saldırılarını kınadı

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, ülkesinin Husi grubu ve destekçilerinin hem Suudi Arabistan Krallığı hem de Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki sivil ve ekonomik tesislere yönelik devam eden saldırılarını kınadığını yineledi.

Burita, “Fas, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin iç işlerine özellikle Bahreyn Krallığı’na olan İran’ın her türlü bariz müdahalesini bir kez daha reddediyor ve kınıyor” dedi.

Burita’nın açıklamaları, dün Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacref ile yaptığı çevrimiçi görüşme sırasında geldi.

Fas Krallığı ve Körfez İşbirliği Konseyi arasında 2011’den beri var olan stratejik ortaklık ilişkilerin ele alındığı görüşmede Burita, “20 Nisan 2016’da Riyad’daki Fas-Körfez Zirvesi’nden önce Kral 6. Muhammed tarafından belirtildiği üzere Fas, kader birliği ve çeşitli ortak endişeler konusunda uyumlu fikirlerin bulunması nedeniyle Arap Körfezi devletlerinin istikrarını ve güvenliğini her zaman kendi güvenlik ve istikrarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Fas’ın KİK ülkeleriyle ve onların ulusal meseleleriyle dayanışma pozisyonu ve iki taraf arasındaki seçkin ortaklık ilişkileri övgüyü hak ediyor. Konsey, Fas hükümdarının ve kardeşleri KİK ülkelerinin liderlerinin özlemlerine uygun olarak Fas’ı güçlendirmeye hevesli. KİK, Fas’ın Batı Sahra üzerindeki egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme konusunda kararlı. Bu yapay bölgesel çatışmaya herhangi bir çözüm ancak Fas Krallığı’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde gerçekleşebilir. Fas Krallığı ile bağlantılı dayanışma pozisyonu için Körfez İşbirliği Konseyi’ne ve Körfez ülkelerine teşekkür ve takdirlerimi sunuyorum.” açıklamalarında bulundu.

KİK ve Fas arasında ortaklık yolunun güçlendirilmesiyle ilgili olarak Burita, yenilenmiş bir katılımcı çerçeveyi pekiştirmeyi, iki taraf arasında siyasi, ekonomik, ticari ve insani ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan yeni bir niteliksel işbirliği aşaması oluşturmak için Fas Krallığı’nın Genel Sekreterlik ve Körfez ülkeleriyle çalışmaya devam etmeye hazır olduğunu yineledi.

Şarkul Avsat