Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman Âl Sani Tahran’da

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Âl Sani İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüşmek üzere Tahran’ı ziyaret ediyor.

Şarku’l Avsat’ın İran resmi haber ajansı ISNA’dan aktardığı habere göre, Âl Sani ve Abdullahiyan’ın İran’ın başkentindeki görüşmelerinin “planlanan programa göre” olduğunu belirtti.

İki bakan salı akşamı telefonda istişarelerde bulundu. Katar Haber Ajansı QNA, telefon görüşmesinde “iki ülke arasındaki ilişkilerin ve bunları çeşitli alanlarda geliştirme yollarının gözden geçirildiğini” söyledi. Ayrıca bu görüşmede, “bölgesel gelişmelerin değerlendirildiğini ve birçok ortak endişe hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu” ifade etti.

ISNA, çarşamba akşamı yapılan görüşmenin, pazartesi akşamı iki bakan arasında yapılan ilk görüşmeden kısa bir süre sonra gerçekleştirilen ikinci telefon görüşmesi olduğunu bildirdi. İlk telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra Âl Sani, ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile telefon görüşmesi yaptı. İki bakan, nükleer anlaşmayı canlandırma amacıyla Viyana’da devam eden müzakereleri görüştü. Ayrıca QNA’ya göre görüşmede, diğer dosyalara ek olarak, Afganistan dosyasındaki gelişmeler ve iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler de gözden geçirildi.

Şarkul Avsat