Arap Koalisyonu, Husilerin ‘Saada’da gözaltı merkezinin hedef alındığına’ dair iddialarını çürüttü

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun Sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki, koalisyonun iddia edildiği gibi bu ayın başlarında Yemen’in Saada şehrinde bir gözaltı merkezini hedef almadığını bildirdi.

Tuğgeneral Maliki, dün akşam yaptığı açıklamada, İran destekli terörist Husi milisleri, halkı manipüle etmek ve uluslararası kurumların sempatisini kazanmak için tesiste gerçekleşen gerçek faaliyetleri gizlemek amacıyla medyada yanıltıcı bilgi yaymakla suçladı.

Sözcü, Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı tarafından 22 Ocak’ta İran destekli terörist Husi milislerin koalisyonun Saada şehrinde bir gözaltı merkezini hedef aldığı iddiasına ilişkin yaptığı açıklamayı ve Arap Koalisyonu tarafından kurulan inceleme kurulu Ortak Olaylar Değerlendirme Ekibi’nin (JIAT) 27 Ocak’ta yaptığı soruşturma başlatıldığına dair açıklamayı hatırlattı.

Tuğgeneral Maliki, “Ortak Kuvvetler Komutanlığı tarafından Husilerin iddiasıyla ilgili olarak toplanan ayrıntılı bilgiler ve tüm gerçekler, Ortak Olaylar Değerlendirme Ekibi (JIAT), Yemen’deki Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne (ICRC) sunulacaktır” ifadelerini kullandı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü açıklamasına şöyle sürdürdü;

“Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın Saada şehrinde ‘hava saldırısı yapılamaz yerler’ listesinde yer alan 4 tesis terörist Husi milisler tarafından kullanılıyor. En yakın hapishane, hedef alındığı iddia edilen yerden 1,8 km uzaklıkta bulunuyor. Hedeflenen yer, Saada’daki bir özel güvenlik kampı, bu da onu meşru bir askeri hedef haline getiriyor. Husiler burayı askeri faaliyetlerinde, sivilleri ve sivil nesneleri hedef almak için sınır ötesi saldırılar başlatmak için kullanıyor.”

Sözcü, “Yemen’deki OCHA ve ICRC’yi, söz konusu askeri tesisin gerçek faaliyetleri hakkında bilgilendirmek ve Husilerin dezenformasyonunu anlatmak amacıyla Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nı ziyarete davet etmek için hazırlıklar yapılıyor” dedi.

Arap Koalisyonu’nun, herhangi bir BM kuruluşu veya uluslararası sivil toplum kuruluşundan vurulduğu iddia edilen yerin ‘hava saldırısı yapılamaz yerler’ listesine dahil edilmesi için herhangi bir talepte bulunulmadığını da bildirdi.

Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın, hedef alma mekanizması ve angajman kurallarında en yüksek uluslararası standartları uyguladığını söyledi.

Tuğgeneral Maliki açıklamasını, “Askeri alanlarda sivilleri canlı kalkan olarak kullanmaları veya Üçüncü Cenevre Sözleşmesi’nin 23. maddesinde belirtilen gözaltı merkezleriyle ilgili uluslararası insancıl hukuk hükümlerine aykırı hareket edilmesi durumunda tüm sorumluluk terörist Husi milislerine aittir” ifadeleri ile noktaladı.

Şarkul Avsat