Arap Koalisyonu tarafından düzenlenen saldırılarında 190 Husi öldürüldü ve 29 askeri araç imha edildi

Yemen’de Amalika Tugayları’nın Harib bölgesinin kurtarılmasının ardından çarşamba günü Marib’in güneyindeki Abdiye ilçesine operasyon başlattı. Saha kaynaklarının verdiği bilgilere göre Amalika Tugayları ayrıca söz konusu operasyonla eş zamanlı olarak batıdaki Cuba bölgesine doğru harekete geçti. Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun desteğiyle üç ilde süren operasyonlarda düzinelerce Husi milisi öldürüldü. Diğer yandan Harib ilçesinde mayın temizleme çalışmaları devam ediyor.

Marib ve Taiz’de Husilerin sivillere karşı işlediği suçların kınanmasıyla birlikte, yeni kurtarılan bölgelerde yardım çağrıları arttı. Bu kapsamda, Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Marib, El-Beyda ve Taiz vilayetlerinde Husi milis kamplarına ve tahkimatlarına yönelik 44 operasyonun 24 saat içinde gerçekleştirildiğini bildirdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre Arap Koalisyonu son 24 saat içinde 190 terörist unsurun ortadan kaldırıldığını ve 29 askeri aracın imha edildiğini açıkladı. Bu, Amalika Tugayları ve Yemen ordusu birimlerinin çeşitli cephelerdeki operasyonlarıyla aynı zamana denk geldi.

Diğer yandan Yemen Silahlı Kuvvetleri Medya Merkezi, kuvvetlerin askeri operasyon düzenlediğini ve bu sırada Taiz’in batısındaki Makbana ilçesine bağlı El-Ahtub bölgesindeki önemli köy ve yerleşim yerlerini kurtarmayı başardıklarını bildirdi. Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na ait savaş uçakları, Makbana ve Cebel Habeşi bölgeleri arasındaki bölgelerde Husi milis mevzilerini ve takviyelerini hedef aldı.

Askeri medya, Hacca Valiliği’nde (kuzeybatı) ordu güçlerinin dün (Perşembe) Abs cephesindeki Husi milis üyelerini hedef alan sıkı bir pusu kurduğunu bildirdi. Milislerin bir kısmı Beni Hasan bölgesinden çekilirken birçoğu ortadan kaldırıldı, geriye kalanlar ise sınır bölgesi Harad’da topçu atışlarının hedefi olup yaralandı.

Husi grubu, geçtiğimiz Çarşamba günü uğradığı kayıplara cevap olarak Marib şehrini balistik füzeyle bombaladı. Resmi basına göre, bu saldırı sonucunda kadın ve çocuklarında aralarında olduğu 5 sivil hayatını kaybetti, 23 sivil de yaralandı.

SABA haber ajansının aktardığına göre, tıbbi kaynaklar, hastanelerden alınan bilgilere göre Ma’rib şehrinin merkezinde bir yerleşim bölgesindeki bir Husi saldırısı sonucunda bir kadın da dahil olmak üzere en az 5 sivilin öldüğünü ve bir kadın ve 5 çocuk da dahil olmak üzere 23 kişinin yaralandığını belirtti.

Marib kentindeki Ülke İçinde Yerinden Olmuş Kişilerin (ÜİYOK) Kamplarının Yönetimine İlişkin Yürütme Birimi insani yardım kuruluşlarına insani yardım çağrısında bulundu. ÜİYOK, Harib ilçesinde ikamet eden 16 binden fazla yerinden edilmiş aileye ve vatandaşlara acil yardım yardımın hızlı bir şekilde sağlanması çağrısı yaptı. İlçede yaşayanlar son aylarda tüm hizmetlerin kesilmesi ve yaşamın adeta durmasından muzdarip.

Birim dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, bölge sakinlerinin ve yerinden edilmişlerin acil insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti. ÜİYOK’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bilimsel ve teknik alanlarda hizmet kurumları vatandaşlara hizmet etmedeki rollerini yeniden üstlenmeliler. Diğer yandan Harib ilçesi sakinleri için insani yardım ve gıda malzemelerinin girişine açık iki ana yol bulunuyor. Bunlar Marib – Safer – Harib yolu ve Şebve – Beyhan – Harib yolu. Mahalle sakinleri mayın, savaş kalıntısı ve patlayıcı madde temizleyen ekiplerin talimatlarına uymalı, yollarda, şüpheli yerlerde ve mayın temizleme ekiplerinin mayınlardan temiz olduğunu bildirmedikleri yerlerde yürümemeli hatta buralara yaklaşmamalılar.”

Bu arada resmi kaynaklar, Yemen Kabinesinin dün (Perşembe) geçici başkentte bir dizi konuyu gözden geçirdiğini söyledi. Kabine ülkede iç ve dış seviyelerde yaşanan gelişmeleri masaya yatırarak, gündemdeki birçok konuyu tartıştı ve bunlara ilişkin gerekli kararları aldı.

SABA haber ajansının aktardığına göre, Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, bakanlara son gelişmeler hakkında kapsamlı bir brifing verdi. Abdulmelik Şebve, Marib, Taiz ve diğer yerlerde Husi milislerine karşı cephelerde elde edilen zaferler ve hükümetin ekonomik, siyasi, güvenlik ve hizmet koşullarının yanı sıra milisler savaşı yürütmedeki sorumluluklarından bahsetti.

Aynı kaynaklara göre ulusal birlik vurgusu yapan Yemen başbakanı konuya ilişkin şunları söyledi: “Dünya ve uluslararası toplumun, Husi milislerinin Tahran’daki destekçilerinin emriyle barışı hiçbir zaman bir seçenek olarak görmediklerini fark etmelerinin ardından ulusal birlik iki kat önem kazandı. Husiler, İran silahlarından biri olarak, dünyaya şantaj yapmak ve Yemen’i bölgenin güvenlik ve istikrarını ve uluslararası seyrüseferi tehdit etmek için bir platform ve arena olarak kullanmaya çalışıyor. Diğer yandan Suudi Arabistan Krallığı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun rolü, Mutlu Yemen’in Özgürlüğü Operasyonu aracılığıyla zaferlerin elde edilmesine büyük katkı sağlayan kurtuluş sürecinde ve etkili hava desteğinde ortaya koyduğu büyük çaba övgüye değer.”

Aynı hükümet toplantısında, Bakanlar Kurulu, Şebve ve Marib illerindeki yerel makamlar ve insani yardım ortaklarıyla koordineli olarak ilgili bakanlıklara, yakın zamanda kurtarılan ilçelerde acil insani müdahale planlarını uygulamaya koyma, buralardaki yaşamı normalleştirme ve yerinden edilmiş kişilerin emniyetinin sağlanmasının ardından bu kişilerin evlerine geri döndürülmesi talimatlarını verdi.

Terörist Husi milislerinin evlere, okullara, çiftliklere ve kamu yollarına yerleştirdiği mayın ve patlayıcıların bulunduğu bölgeleri ve kurtarılmış bölgeleri temizlemeye yönelik çabaların iki katına çıkarılması da bakanlar kurulunda alınan kararlar arasında yer alıyor.

Yemen hükümeti, Husi milislerinin suçlarına bir son vermesi çağrısının dizi ülke tarafından dile getirilmesi ve ABD Başkanı’nın Husi milislerinin terörist gruplar listesinde yeniden sınıflandırılmasının incelenmesine ilişkin açıklamalarını memnuniyetle karşıladı.

Şarkul Avsat