Guveyran Mahallesi'ndeki Sanayi Hapishanesi yakınlarında teslim olan DEAŞ üyeleri. (Şarku’l Avsat)

BM, Haseke’deki Sanayi Hapishanesi’nde mahsur kalan çocukların tahliyesi için çağrıda bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Suriye’nin Haseke şehrinde Guveyran mahallesinde yer alan Sanayi Hapishanesi’nde mahsur kalan çocukların tahliye edilmesi için çağrıda bulundu.

Griffiths, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) dün düzenlenen Suriye konulu oturumda, “Bu hapishanede korkunç bir kuşatmaya maruz kalan yüzlerce çocuk için derin endişe duyuyoruz. Tüm çocukların tahliye edilmesi, emniyete alınması ve desteklenmesi kritik önemdedir” dedi.

Bu çocuklar hapishaneden çıksalar bile geleceklerinin belirsiz olduğunun altını çizerek, çocukların tehlikeden kurtulmuş olmadığını vurgulayan Griffiths, “Toplumlarına yeniden entegre olmaları ve hayatlarını yeniden inşa etmeleri gerek” diye konuştu.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt güçleri, kontrolü tekrar ele geçirdikten sonra hapishanede saklanan çok sayıda DEAŞ unsurunu aramaya devam ediyor.

DEAŞ’ın söz konusu hapishaneye yönelik baskını ve ardından çıkan çatışmalar 200’den fazla ölümle sonuçlandı.

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Çarşamba günü yaptığı açıklamada, altı gün süren çatışmaların ardından Sanayi Hapishanesi’nde tam kontrol sağladıklarını duyurdu.