Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Başmüftü Şeyh Abdullatif Diryan (Ulusal Medya Ajansı)

Cumhurbaşkanı Avn: Lübnan seçimleri zamanında yapılacak, ertelemek için sebep yok

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn bugün yaptığı açıklamada, seçimlerin zamanında yapılması için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını belirterek, seçimleri ertelemek için bir sebep görmediğini belirtti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı’na ait Twitter hesabı, Avn’ın açıklamalarından alıntı yaparak, Cumhurbaşkanı’nın Lübnan Başmüftüsü Şeyh Abdullatif Diryan ile bir araya geldiğini bildirdi. Açıklamada, Avn’ın Başmüftü ile Lübnan’daki mevcut koşulları ve son gelişmeleri görüştüğü ifade edildi. Cumhurbaşkanı, “Lübnan bugün, halkının dayanışmasına, devletine ve tüm anayasal kurumlara desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor” dedi.

Avn açıklamasında, Sünni toplumun Lübnan’ın birliğini ve siyasi çeşitliliğini korumadaki rolünün önemine vurgu yaparak, ulusal ve siyasi hayata katılımın Lübnan ve halkının geleceğini şekillendirmede önemli olduğunu bildirdi. Avn’ın ayrıca, Lübnan’ın, en iyi ve en güçlü ilişkiler kurması gerektiğine vurgu yaptığı ve önceliğin ülkede sivil barış ve istikrarın korunması ile kardeş Arap ülkeleriyle olan ilişkiler olduğunun altını çizdiği ifade edildi.

Lübnanlılar, yeni parlamento seçimi için Mayıs ayında sandık başına gidecek. Yurt dışındaki Lübnanlılar için oy kullanma tarihleri 6 ve 8 Mayıs olarak belirlendi.

Avn’ın ziyareti, eski Başbakan Saad Hariri’nin seçimlere katılmayacağını açıklamasında günler sonra geldi.

Şarkul Avsat