AB, 2030’a kadar çip üretimini dört katına çıkarmayı hedefliyor

Avrupa Komisyonu, 2030 yılına kadar Avrupa elektronik çip üretimini dört katına çıkarma planını açıklamaya hazırlanıyor. Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Avrupa Birliği İç Pazar Komiseri Thierry Breton konuyla ilgili olarak “Sektörümüz için büyük bir girişim ve jeopolitik açıdan çok önemli” dedi.

Komiser Fransa merkezli Les Echos da dahil olmak üzere birçok Avrupa gazetesine verdiği röportajda “Pazarın 1 trilyon dolara ulaşması için 2030’a kadar ikiye katlanması gerektiğini bilerek, o zamana kadar küresel üretimin yüzde 20’sine ulaşmak istiyoruz. Bunun için Avrupa’daki üretimimizi dört katına çıkarmamız lazım” dedi.

Küresel ekonomi şu anda, artan dijitalleşme sebebiyle kendisine talebin arttığı yarı iletken sıkıntısı çekiyor.

Breton’a göre, kısmen Avrupa fonları tarafından finanse edilen bu proje, komisyonun “yarı iletken üretimi için devlet yardımını kolaylaştıracak yeni bir çerçeve” oluşturma amacıyla teklif etmeye hazırlandığı bir “çip yasası” şeklini alacak.

Breton, sözlerine şöyle devam etti: “Yardım, açığı kapatmak için mevcut üretim hatlarındaki küçük bir artışı finanse etmek için verilmeyecek. Karşılığında Avrupa, geleceğin pazarı olan yeni nesil çiplerin inovasyonunu ve üretimini desteklemek için faaliyette bulunacak.

Breton, Avrupa Birliği’nin “beş nanometrenin altındaki, hatta iki nanometreden bile az, gelecek nesil çiplere öncülük etmek” istediğini söyledi.

Duyuru, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sanayi bakanlarının pazartesi günü, Fransa’nın Avrupa Birliği Konseyi’ne başkanlığı kapsamında kuzey Fransa’daki Lens’te bir araya gelmesiyle yapıldı.

Paris, başkanlığını, geleceğin stratejik endüstrilerine, özellikle yarı iletkenlere doğrudan destek sağlayarak üye devletlerin rekabet kurallarından sapmalarına izin veren birkaç büyük yatırım projesini hızlandırmak için kullanmayı planlıyor.

Şarkul Avsat