(Wikipedia)

Pekin Olimpiyatlarında Kovid-19 vakaları artıyor

Pekin Olimpiyatlarına katılanlar arasındaki Kovid-19 vakaları artıyor

Pekin Kış Olimpiyatları’na katılan sporcular ve takım yetkilileri arasında Kovid-19’a yakalanan günlük vaka sayısı, perşembe günü 2 vaka olarak kaydedilmişken, cuma günü 19’a yükseldi. Bu artış, etkinliğin organizatörleri önümüzdeki günlerde vaka sayılarının artacağına yönelik uyarıda bulunduğu bir zamanda geldi.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre, organizasyon komitesi dün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, sporcular ve takım yetkilileri de dahil olmak üzere olimpiyat oyunları ile ilişkili 36 kişinin enfekte olduğunun tespit edildiğini, 29’unun Pekin havaalanına vardıklarında enfekte olduklarının doğrulandığını ve 7’sinin olimpiyatlarla ilişkili kişileri toplumdan ayıran kapalı bölgede tespit edildiğini açıkladı.

Olimpiyat Oyunları’na bağlı Sağlık Uzmanları Komitesi Başkanı Brian McCloskey düzenlediği basın toplantısında, “Şu anda Çin’e gelen insan sayısının en yoğun olduğu dönemden geçiyoruz dolayısıyla bu aşamada en yüksek vaka sayılarını görmeyi bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

McCloskey, organizatörlerin Kovid-19 salgının yayılmasını önlemeye yönelik sistemleri konusunda kendilerine güvendiklerini ve enfeksiyonların halka sızmasının muhtemel olmadığını söyledi. Pekin’deki Kış Olimpiyatları, gelecek hafta cuma gününden başlayarak 20 Şubat’a kadar devam edecek. İzolasyon alanı, etkinliklere katılan kişileri, sınırlarını yabancılara kapatma kararı almış olan Çin’in geri kalanından ayırıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Sağlık Otoritesi cumartesi günü yaptığı açıklamada, otorite yetkilerinin, Çin’deki AstraZeneca şubesinin yetkililerini, şirket çalışanları tarafından sağlık sigortasıyla ilgili dolandırıcılık yapıldığı şüphesini soruşturmak için çağırdığını söyledi. Çin Sağlık Sigortası Fonu ise yaptığı açıklamada, yetkililerin tüm şüphelilerin tutuklanmasını emrettiğini duyurdu. Ancak şüphelilerin ihlallerine ilişkin ayrıntıları veya bu soruşturmada bahsi geçen fonların miktarı hakkında bilgi verilmedi.

Çin Sağlık Sigortası Fonu, AstraZeneca şubesinden pazarlama faaliyetlerine ilişkin denetimde bulunan boşlukları doldurmasını istediğini söyledi.

AstraZeneca ise cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinde Shenzhen kentindeki bazı çalışanların, hastaların testlerine ilişkin raporları değiştirdiğini ayrıca ve sağlık sigortası dolandırıcılığından şüphelendiklerini söyledi.

AstraZeneca’nın bir sözcüsü, Shenzhen’deki olaylara karışan tüm çalışanların Çinli olduğunu söyledi. Sözcü açıklamasında şirketin, bu çalışanlar hakkında disiplin cezası verdiğini ve ihlallerini yetkililere bildirdiğini aktardı.

Şarku’l Avsat