Suudi Arabistan bayrağı

Suudi Arabistan, Bağdat Uluslararası Havaalanı’nı hedef alan terör saldırısını kınadı

Suudi Arabistan, Irak’ın başkentinde bulunan Bağdat Uluslararası Havaalanı’nı Cuma günü sabaha karşı hedef alan roketli saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Suudi Arabistan’ın Irak ve bölgenin istikrarını tehdit eden bu hain saldırıyı reddettiği ve kınadığı ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu saldırının hava seyrüsefer güvenliğini tehdit etmenin yanı sıra Uluslararası Koalisyon’un Irak’ın terörle mücadelesine yardım etme çabalarını baltaladığına vurgu yapıldı.

Bakanlık, Suudi Arabistan’ın gerekçesi her ne olursa olsun, şiddet, radikalizm ve terörün tüm tezahürlerinin reddettiğini ifade ederek, güvenliğini korumak için aldığı tüm önlemlerde Irak’a tam desteğini yineledi.

Lübnan Dışişleri Bakanlığı da, saldırıyı kınayarak, son zamanlarda tekrarlanan saldırılar karşısında kardeş Irak hükümeti ve olan halkıyla dayanışmayı açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade de saldırıyı kınayarak, “Bu tür şüpheli eylemler Irak’ta güvensizlik ve huzursuzluğa yol açıyor. Kötü niyetli kişilerin önünü açıyor ve vatandaşlara yönelik devlet hizmetlerini kötü etkiliyor” dedi.

Hatibzade, “Irak hükümetinin ülkede istikrar ve güvenliği sağlama yönündeki çabalarını destekliyoruz” diye ekledi.

Sözcü, İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ile istikrar ve güvenliğinin sağlanmasını her zaman desteklediğini de dile getirdi.

Geçtiğimiz Cuma günü sabaha karşı Bağdat Uluslararası Havaalanı’nın sivil kanadına sabaha karşı 6 roketle saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda aprondaki boş sivil uçaklardan biri zarar gördü.

Son yıllarda silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve füzelerle düzenlenen saldırılar, Irak’ta Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon güçlerinin bulunduğu yerlerde ABD çıkarlarını hedef aldı.

Özellikle Iraklı grupların ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesi talebiyle bağlantılı olarak, ABD hedeflerine yönelik saldırıların sıklığı arttı.

ABD, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Ocak 2020’de Bağdat’ta öldürülmesinin ardından başlayan saldırılardan İran’a yakın milis grupları sorumlu tutuyor.

Öte yandan, Kuveyt Havayolları ve Cezire Havayolları, dün Irak’a uçuşlarını geçici olarak askıya aldı.

Cezire Havayolları, Necef Havaalanına uçuşların iki gün süreyle askıya alındığını bildirdi.

Kuveyt Havayolları ise, Kuveyt Sivil Havacılık Genel İdaresi tarafından yayınlanan talimatlara dayanarak, Irak’a uçuşların bir sonraki duyuruya kadar geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.

Şarku’l Avsat