KİK güvenlik servislerinin ortak tatbikatının kapanış töreni sırasında Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef (SPA)

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı: Körfez’in güvenliğini tehdit eden her şeye karşı mücadele edeceğiz

Tatbikata katılan kuvvetler, tatbikat çalışmalarını değerlendirdi. Ardından, ortak tatbikatın bayrağı, Arap Körfezi Güvenliği 4’e katılan KİK ülkelerinden Katar teslim aldı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef, Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı tarafından ülkenin doğusundaki Abkayk’da Tesis Güvenlik Kuvvetleri Eğitim Enstitüsü’nde ev sahipliği yapılan, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin güvenlik servislerinin ‘Arap Körfez Güvenliği 3’ ortak tatbikatının kapanış töreninde yaptığı konuşmada, KİK ülkelerinin güvenliğinin vazgeçilmez olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef, “Körfez ülkelerinin güvenliği ve istikrarı için tehdit oluşturan her şeye karşı verilecek mücadelede yan yanayız. Güvenliğimizi tehlikeye atılmasını, yeteneklerimizi sınanmasını veya bireylerin ve tesislerin güvenliğinin herhangi bir tehlikeye maruz bırakılmasını reddediyoruz. Hemfikir olduğumuz mesajın içeriği, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi ülkelerinin güvenliğinin vazgeçilmez olduğu ve eylemlerin sözden üstün olduğudur” ifadelerini sözlerine ekledi.

Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef, tören sırasında yaptığı konuşmanın başında, ülkesinin liderliğinin KİK içişleri bakanlarına yönelik selamlarını iletti. Bakan güvenlik konusunun, kalkınmayı sağlamak, can ve malları korumak için temel bileşenlerden biri olduğunu, güvenlik servislerinin bu rolü ustaca oynadığını belirtirken, Körfez KİK ülkelerinin öncelikle Yüce Allah’ın lütfuyla, ardından liderlerinin vizyonuyla, her alanda kapsamlı bir kalkınma yaşadıklarını söyledi.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı “Biz bu ortak tatbikat aracılığıyla, güvenlik güçlerimiz arasındaki güvenlik koordinasyonunun ve iş birliğinin kalıcı olarak geliştirmek, hazırlık seviyesini artırmak ve çalışmaları birleştirmek üzere KİK ülkeleri liderlerinin direktifleri ile belirlenen ana amacı vurguluyoruz.” dedi. Prens Abdülaziz bin Suud yaptığı konuşmada, koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadeledeki geniş çaplı güvenlik çabalarına dikkat çekerek, söz konusu tatbikatın, Kovid-19 ile başarılı bir mücadelenin ardından geldiğini, bu mücadele sırasında KİK ülkelerindeki güvenlik servislerinin, yetkili makamlarla iş birliği kurarak, vatandaşları ve ülke sakinleri korumak için sağlık durumunun gerektirdiği önlemleri uygulayabildiğini belirtti. Aynı zamanda “Bu tecrübeden, Allah’ın izniyle, tecrübelerimizin artırmamızı ve becerilerimizi güçlendirmemize katkı sağlayacak, sahadan aldığımız derslerimiz ile çıktık” dedi.

Suudi İçişleri Bakanı, konuşmasının sonunda, KİK ülkelerindeki tüm güvenlik güçlerinden, tatbikata katılan komutanlara ve katılımcılara teşekkürlerini iletirken, KİK liderlerine sınırsız destekleri için memnuniyetini dile getirdi.

Prens Abdulaziz bin Suud, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Korgeneral Şeyh Saif bin Zayed Al-Nahyan, Bahreyn İçişleri Bakanı Korgeneral Şeyh Raşid bin Abdullah Al Halife, Umman İçişleri Bakanı Hammud el-Busaidi, KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacref ve KİK ülkelerinin delegasyon başkanlarının katıldığı etkinliğe liderlik etti.

Suudi İçişleri Bakan’nın konuşmasının ardından KİK ülkelerin güvenlik servislerinin Kovid-19 pandemisi ile mücadele çalışmalarını ele alan video izlendi, sonrasında silahlı soygunun yanı sıra, siber saldırı, ekonomik bir tesise yapılan saldırıya yanıt verme ve bombalı teknelerle yönelik operasyon senaryolarını içeren tatbikatın görüntüleri izlendi.

Tatbikata katılan kuvvetler, tatbikat çalışmalarını değerlendirdi. Ardından, ortak tatbikatın bayrağı, Arap Körfezi Güvenliği 4’e katılan KİK ülkelerinden Katar teslim aldı.

Prens Abdulaziz bin Suud, KİK ülkelerinin gelecekteki siber zorluklarla mücadele yollarına yönelik araştırmaları ele alan ve ödülleri bu oturumda verilen, Prens Nayef bin Abdulaziz Güvenlik Araştırmaları Ödülleri kazananlarını tebrik etti.

Törene Doğu Bölgesi Vali Yardımcısı Prens Ahmed bin Fahd bin Selman bin Abdulaziz, İçişleri Bakanı Yardımcısı Dr. Nasır bin Abdulaziz el-Davud, Güvenlik Servisi Başkan Yardımcısı Abdullah el-İsa, KİK ülkelerindeki içişleri bakanlıklarından bir dizi bakan ve üst düzey yetkili katıldı.

KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacref, KİK ülkelerinin güvenliğinin vazgeçilmez olduğunu ve Arap Körfezi Güvenliği 4 tatbikatının bir kararlılık ve barış mesajı olduğunu vurguladı. Aynı zamanda, KİK ülkelerinin güvenlik ve istikrarını sağlamak, vatandaşlarının kazanımlarını korumak üzere KİK ülkelerinin yetkili makamları arasındaki güvenlik koordinasyonu ve iş birliği düzeyinden duyduğu gururu dile getirdi.

Şarku’l Avsat