Raşid Gannuşi

Tunus’ta kabine değişikliği bekleniyor… Seçim Kanunu’nu ihlal etmesi sebebiyle Nahda liderine para cezası verildi

Tunus siyaset sahnesi Cumhurbaşkanı Kays Said’in kabine değişikliği yapmasını bekliyor. Cumhurbaşkanlığı Sarayı içindeki istişareler hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, özellikle hükümetin kurulmasının üzerinden yüz gün geçmesine rağmen kabine üyelerinin bakanlık programlarını hazırlamada başarısız olmaları nedeniyle Başbakan Necla Buden’in bu değişikliğin dışında tutulmayacağını bildirdi.

Sızdırılan bilgilere göre, söz konusu kabine değişikliğinin İçişleri ve Adalet bakanlıkları başta olmak üzere bazı otorite bakanlıkları kapsaması bekleniyor. Lütfi İbrahim’in Yusuf Şahid hükümetinde yürüttüğü İçişleri Bakanlığı görevine dönmesi ve Yargıç El-Habib ez-Zemal’ın da Adalet Bakanlığı’na atanması konuşuluyor. Ez-Zemali, Nahda Hareketi yöneticilerinden Nureddin El-Bahiri’nin adalet bakanı olduğu dönemde görevden uzaklaştırılmış ve daha sonra idari bir kararla görevine dönmüştü.

Gözlemcilere göre bu değişikliklerin arkasında, Cumhurbaşkanı Said’in, özellikle “yargı otoritesiyle açık bir savaş” içinde olduğu bir dönemde başta Adalet Bakanı ve diğer bakanların performansından memnun olmaması yatıyor. Cumhurbaşkanı Said’in güvenini kazanan mevcut İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin’in ise başbakanlığa atanması bekleniyor.

Tunus kamuoyunda 117. madde olarak bilinen kararname, Tunus Cumhurbaşkanı’na bir veya daha fazla hükümet üyesini görevden alma veya istifasına karar verme, kabine değişikliği, bakanlık kurma veya kaldırma ve genelge çıkarma yetkisi tanıyor. Bu yetkiler, kurulması beklenen yeni hükümetin kalkınmayı sağlamakta yetersiz kalması ve kötüye giden sosyo-ekonomik gerçekliği değiştirmede başarısız olması halinde Cumhurbaşkanlığı kurumu üzerindeki baskıları azaltacak.

Muhalif partilerden bazıları daha önce yaptıkları açıklamada, Cumhurbaşkanı Said’in Hişam el-Meşişi hükümetini görevden almasının ardından Necla Buden’i yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesinin üzerinden 3 aydan fazla zaman geçmesine rağmen mevcut hükümetin yapacağı çalışmalarla ilgili herhangi bir program sunmamasından duydukları öfke ve endişeleri dile getirmişlerdi.

Gözlemcilere göre, Eski Cumhurbaşkanlığı Divan Müdürü Nadiye Akkaşe’nin istifası, hem onun yerine yeni bir ismin atanması hem de önlerine gelen dikenli meselelerle başa çıkmada olumlu sonuç ortaya koyamayan bazı bakanların değiştirilmesi için ek bir gerekçe oluşturdu.

Yerel siyasi gelişmeleri takip edenler, Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temuuz’da görevden aldığı Hişam el-Meşişi örneğinde olduğu gibi kabine değişikliği kapsamında Akkaşe’ye yakın isimlerin de görevden alınabileceğine işaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Said kısa bir süre önce Tunus’un Manama Büyükelçisi’ni görevden aldı. Birkaç siyasi kaynak, Büyükelçi’nin atamasının arkasında Akkaşe’nin olduğunu teyit etti.

Öte yandan Tunus’un başkentinde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesi 6. Ceza Dairesi, 2019 yılındaki genel seçimler sırasında siyasi reklam yasağını ihlal ettiği gerekçesi ile Nahda Hareketi Başkanı Gannuşi’ye 10 bin dinar (yaklaşık 3.6 bin dolar) para cezası verdi.

Gannuşi duruşmaya katılmayarak avukatını gönderdi. Avukat müvekkilinin Tunus Seçim Kanunu’na yönelik herhangi bir ihlali olmadığını ve Nahda Hareketi’nin Gannuşi başkanlığında düzenlediği seçim toplantısının bir televizyon kanalı tarafından yayınlanmasında müdahalesi bulunmadığını söyledi. Avukat, ihlal davalarına bakan İdare Mahkemesi’nin söz konusu yayını “siyasi reklam” olarak nitelendirmediğini iddia etti.

Tunus yargısı daha önce aralarında Gannuşi, Hamma el-Hammami, Yusuf Şahid, İlyas Fahfah, Mehdi Cuma ve Hamadi el-Cibali’nin de bulunduğu 19 siyasi ismi, sosyal medya üzerinden yasadışı propaganda ve siyasi reklam yapmak da dahil olmak üzere seçim kampanyalarıyla ilgili yasakları çiğnemekle suçlamıştı. Ancak söz konusu isimler ilk duruşmalara katılmadı ve konuyla ilgili davalar 7 Şubat’a ertelendi.

Şarkul Avsat