Kuveyt Veliaht Prensi, Arap birliği dışişleri bakanları ile yaptığı görüşmede (Kuveyt TV)

Kuveyt Veliaht Prensi’nden Arap Birliği dışişleri bakanlarına: ‘Komşu ülkelerle iyi ilişkiler için istekli olmalıyız’

Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed es-Sabah, Arap Birliği dışişleri bakanlarına hitaben yaptığı konuşmada komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Şarku’l Avsat’ın Kuveyt Resmi Haber Ajansı KUNA’dan aktardığına göre, Arap Birliği dışişleri bakanlarının 156. toplantısına katılan Prens Meşal, bölgesel ve uluslararası zorluklar ve hassas durumlar karşısında Arap ülkelerinin ortak bir eylemde bulunmasının gerekli olduğunu kaydetti.

Prens Meşal, Arap ülkelerinin dışişleri bakanları ile yaptığı görüşmede Kuveyt’in Arap ülkeleri ile ortak bir eylemde bulunmasının gerekli olduğunun farkında olduğunu ve dış politikada Arap ülkeleri ile ilişkisini geliştirmeye çalıştığını, farklılıkları bir araya getirmeye ve anlaşmazlık yaşanan konuların çözümü için arabuluculuk yapmaya çalıştığını açıkladı.

Veliaht Prens, Kuveyt’in ortak bir şekilde hareket edilmesinin öneminin farkında olduğunu, Kuveyt’in dış politikasında Arap ülkeleri ile aralarında olan farklılıkları önemsemediğini ve gerekli görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada dışişleri bakanları görüşmesinin ‘bölgesel ve uluslararası hassas koşullar altında gerçekleştiği’ ve ‘Kovid-19 pandemisinin koordinasyon gerektiren bir süreç’ olduğu belirtildi.

Prens Meşal, “Mart’ta gerçekleşecek bir sonraki toplantımızdan önce ortak çalışmamızın başarılı olması için önceliklerimizi belirlemek ve uygun koşullar yaratmaya çalışmak konusunda iyimserim. Komşu ülkelerimiz ile iyi ilişkiler için istekli olmalıyız” dedi.

Kuveyt’teki Beyan Sarayı’nda yapılan görüşmeye Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamed es-Sabah, Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ta katıldı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah’ın başkanlığını yaptığı Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısında Lübnan, Suriye ve Libya’da yaşananlar ve Arap bölgesindeki son gelişmeler ele alındı.

Toplantıda Arap ülkelerinin karşılaştıkları sorunlar ve bakanların gündeme getirecekleri çeşitli konular masaya yatırıldı.

Şarku’l Avsat