Dün Kuveyt’te Mısır ve Lübnan yetkililerin katılımı ile yaptıkları görüşmeden Şukri ve Buhabib (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır ve Lübnan’ın Dışişleri Bakanları Kuveyt’te bir araya geldi

Arap Dışişleri Bakanları toplantısının oturum aralarında Mısır-Lübnan görüşmesi yapıldı

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Lübnan’lı mevkidaşı Abdullah Buhabib Kuveyt’te, iki ülke arasındaki güçlü ikili ilişkileri ve Mısır ve Arap ülkelerinin Lübnan’ı destekleme çabalarını sürdürmenin yollarını görüştüler.

İki bakan, Kuveyt’in ev sahipliğinde düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları İstişare Toplantısı’nın oturum aralarında yapılan görüşmede Lübnan’daki son gelişmeleri de ele aldı.

Mısır Dışişleri Bakanı, ülkesinin bu toplantıya katılımı ile ilgili olarak, bölgesel ve uluslararası sahalarda tanık olunan zorluklarla mücadelede ortak Arap eylem mekanizmalarını desteklemek amacıyla, Arap dışişleri bakanları ile Arapların mevcut durumda sahip olduğu meseleleri ve sorunları hakkında istişareleri sürdürmeyi ve pozisyonlarının koordinasyonunu sağlamayı amaçladığını vurguladı.

Bakan Şukri dün akşam Kuveytli mevkidaşı Şeyh Dr. Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, toplantıda ilişkilerin derinleştirilmesi ve iki ülke liderlerinin direktifleri doğrultusunda ilerleme kaydetmek için iş birliğinin geliştirilmesi yönünde çalışmaya devam edilmesinin önemine değindi.

Şukri Mısır’ın bu yıl, iki tarafın dışişleri bakanlarının başkanlığında düzenlenecek Mısır-Kuveyt Ortak Bakanlar Komitesi’nin 13. oturumuna ev sahipliği yapma arzusunu dile getirdi ve bu komitenin ilişkilerin çeşitli yönlerini güçlendirmek için en kapsamlı çerçeve olduğunu belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Büyükelçi Ahmed Hafız’a göre, Şukri görüşmede Mısır’ın, ekonomi alanında köklü reform programının sürdürülmesine paralel olarak bir kalkınma patlamasına ve görülmemiş ulusal projelere tanık olduğunu, bu kalkınmadan yararlanan Kuveyt yatırımlarının önemini ve Mısır’daki mevcut yatırım ortamının sağladığı ayrıcalıklı teşvikleri gündeme getirdi. Dışişleri Bakanı bu sırada Kuveyt Arap Ekonomik Kalkınma Fonu’nun Mısır’daki kalkınma projelerini ve planlarını destekleme rolüne de övgüde bulundu.

Bakan Şukri ülkesinin, Mısır’ın ulusal güvenliği ile yakından ilgili olması sebebiyle Arap Körfezi ülkelerinin güvenlik ve istikrarına verdiği desteğini ve Arap ülkelerinin işlerine herhangi bir müdahaleyi reddeden kararlı tutumunu vurguladı. Kuveyt Dışişleri Bakanı ise, ülkesinin Mısır’ın bölgenin güvenliği ve istikrarının temellerinden biri olarak üstlendiği rolü takdir ettiğini belirtti. Bakan ayrıca Kuveyt’in Mısır’ın tanık olduğu somut kalkınmayı destekleyen, Mısır’ın güvenliğini ve istikrarının yanı sıra iki ülkenin çıkarlarını koruyan ve daha fazla refah ve kalkınma isteklerini yerine getiren her tür adıma verdiği desteği dile getirdi.