Amnesty: İsrail’in Filistinlilere uyguladığı ‘apartheid’ rejimidir

Uluslararası Af Örgütü, İsrail’in Filistinlilere yönelik uygulamalarını ‘apartheid’ olarak nitelendirdi

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) Genel Sekreteri Agnes Callamard, İsrail’in yayımlamama çağrılarına rağmen, İsrail’in Filistinlilere yönelik uygulamalarını ‘apartheid’ olarak nitelendiren raporu bugün yayımlayacaklarını açıkladı.

Callamard yaptığı açıklamada, raporu 1 Şubat’ta (bugün) yayımlayacaklarını duyurarak, “Geçtiğimiz yıl Ekim ayında İsrail Dışişleri Bakanı’na ulaşıp raporla ilgili görüşmek istediğimizde karşılık vermesini istedik. Teklifimize o zaman dönmedi. Şu an bize raporu yayımlamama çağrısı yapmak için çok geç” dedi.

İsrail’in uygulamalarını eleştirmenin hiçbir şekilde antisemitizm olmadığını dile getiren Callamard, “Uluslararası Af Örgütü, güçlü bir şekilde antisemitizmin, ırkçılığın her türlü şeklinin karşısında duruyor” diye konuştu.

Annesty’nin, İsrailli insan hakları grubu B’Tselem ve İnsan Hakları İzleme Örgütü ile birlikte yayımlayacağı rapor, İsrail’i Filistin topraklarında ve Arap vatandaşlarına karşı apartheid rejimi uygulamakla suçluyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, rapor henüz yayımlanmadan suçlamaları reddederek, “Amnesty bir zamanlar hepimizin saygı duyduğu saygıdeğer bir örgüttü. Bugün ise tam tersi. Amnesty gerçeği aramak yerine terör örgütlerinin paylaştığı yalanları tekrarlıyor” ifadelerini kullanmıştı.

İsrailli Bakan, “Amnesty, rejimin yarım milyondan fazla vatandaşını öldüren Suriye’yi apartheid devleti olarak adlandırmıyor. Ne İran, ne de dünyadaki diğer cani rejimler. Sadece İsrail” şeklinde konuşmuştu.

Lapid, örgütün bu tutarsızlığının İsrail’in bir Yahudi devleti olması gerçeği dışında başka bir açıklaması olmadığını söyleyerek, Amnesty’yi antisemitizmle suçlamıştı.

Şarku’l Avsat