Suudi Arabistan, Beşli Komite’nin Husilerin saldırılarını kınamasına övgüde bulundu

Bakanlar Kurulu 22 Şubat’ın ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılması yönündeki karara övgüde bulundu

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün başkent Riyad’daki Yemame Sarayı’nda toplandı.

Bakanlar Kurulu’nda, Suudi Arabistan, Umman Sultanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere ve ABD hükümetlerinden temsilcilerin yer aldığı Beşli Komite toplantısı ele alındı.

Söz konusu ülkelerin, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’in Yemen’de kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma çabalarına verdiği desteği teyit etmesi vurgulandı.

Beşli Komite’nin Husilerin Yemen’deki sivillere yönelik tekrarlanan saldırılarının yanı sıra Suudi Arabistan ve BAE’ye yönelik devam eden terör saldırılarını kınamasına da dikkat çekildi.

Toplantıda, Kuveyt’te düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları’nın istişare toplantısının sonuçları gözden geçirildi.

Kral Selman’ın imzaladığı kararname ile 22 Şubat tarihinin her yıl ülkenin ‘Kuruluş Günü’ olarak anılması ve aynı gün resmi tatil olması kararına övgüde bulunuldu.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın ortak ilişkileri güçlendirme ve dünyanın tüm ülkeleriyle iletişim köprüleri kurma konusundaki istekliliğine değindi.

Bakanlar bu bağlamda, Tayland Başbakanı ve Savunma Bakanı General Prayut Çan-oça’nın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmesinin sonuçlarını memnuniyetle karşıladı.

Toplantıda Suudi Arabistan ile Slovenya arasındaki genel işbirliğini öngören anlaşma hakkında Dışişleri Bakanı’na karşı tarafla görüşme yetkisi verildi.

Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile Singapur İletişim ve Enformasyon Bakanlığı arasında dijital ekonomi alanlarında işbirliğini içeren anlaşma hakkında İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı ile Güney Afrika Maden Kaynakları Bakanlığı arasında maden kaynaklarında işbirliği konulu anlaşmada Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı’na Güney Afrika tarafıyla görüşmelerde bulunması için yetki verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat