(Fotoğraf: SPA)

WHO: Omikron’un yeni alt varyantı BA.2 57 ülkede tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantı Omikron’un yeni alt varyantı BA.2’nin 57 ülkede tespit edildiğini bildirdi.

WHO, dün yaptığı haftalık epidemiyolojik güncellemede, bazı ülkelerde ‘gizli varyant’ olarak da bilinen BA.2’nin artık tüm Omikron vakalarının yarısından fazlasını oluşturduğunu belirtti.

Örgüt, geçtiğimiz ay toplanan tüm koronavirüs örneklerinin yüzde 93’ünden fazlasını oluşturan Omikron’un BA.1, BA.1.1, BA.2 ve BA.3 gibi birkaç alt soya sahip olduğunu açıkladı.

Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde BA.2’nin BA.1’den daha hızlı yayılmaya başladığına dikkat çeken WHO, BA.2’nin orijinal virüsten daha bulaşıcı olduğunu ifade etti.

WHO uzmanlarından Maria Van Kerkhove, dün gazetecilere verdiği demeçte, “İlk veriler BA.2’nin Omikron varyantının ilk versiyonu olan BA.1’e göre büyüme oranında hafif bir artış olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Van Kerkhove, BA.2 alt varyantının diğer varyantlara kıyasla daha hafif bir hastalığa neden olduğuna dair hiçbir belirti olmadığını söyledi.

Hangi varyant olursa olsun, koronavirüsün ciddi bir hastalık olmaya devam ettiği ve insanların ona yakalanmamak için çaba sarf etmesi gerektiğini vurgulayan Kerkhove, “İnsanların bu virüsün yayılmaya ve gelişmeye devam ettiğini bilmelerini istiyoruz” dedi.