Bahreyn ve İsrail ilk savunma iş birliği anlaşmasını imzaladı

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa İsa Âl-i Halife dün akşam Sakhir Sarayı’nda, son iki gündür Bahreyn’i ziyaret eden İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ı kabul etti. Ziyaret, bir İsrail ve Bahreyn için bir ilk niteliğinde.

Bahreyn ve İsrail, Gantz’ın ziyareti sırasında bir savunma iş birliği anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma, bir yıldan fazla bir süre önce Manama ve Abu Dabi arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana, İsrail’in bir Körfez ülkesiyle yaptığı bu türdeki ilk anlaşma oldu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, istihbarat, teçhizat alımı ve eğitim alanlarında iş birliğini içeren mutabakat zaptının iki ülke arasındaki ilişkiyi ‘yeni ufuklara’ taşıdığını söyledi.

Savunma Bakanı Gantz “(Normalleşme) anlaşmalarının imzalanmasından sadece bir yıl sonra, iki ülkenin güvenliğine ve bölgenin istikrarına katkı sağlayacak önemli bir savunma iş birliği anlaşması imzaladık” ifadelerini sözlerine ekledi.

Bunun yanı sıra, Savunma Bakanı Gantz, Bahreyn’deki ABD 5. Filosunun karargahını ziyaret ettiği sırada, “deniz ve hava tehditleri” ile mücadele için İsrail ve müttefikleri arasında bölgesel iş birliğini artırma çağrısında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Bahreyn Haber Ajansı’ndan (BNA) aktardığı habere göre dün Kral Hamad bin İsa’nın, İsrail Savunma Bakanı Gantz’ı ve kendisine eşlik eden heyeti memnuniyetle karşıladığını, görüşmede iki ismin Barışa Destek Bildirgesi ve İbrahim İlkeler Anlaşması kapsamında ilişkilerin, iş birliğinin gidişatının ve iş birliğini çeşitli alanlarda güçlendirmenin ve geliştirmenin yollarını ele aldıklarını aktardı.

Bahreyn Kralı, bu ziyaretin iki ülkenin ilişkilerini daha geniş verimli iş birliği ufuklarına ve karşılıklı çıkarların hizmetinde ortak çalışmaya ilerletmesine katkıda bulunacağını umduğunu belirtti.

Bahreyn Kralı, İsrail Savunma Bakanı’nın ziyaretinin iki ülkenin ilişkilerini daha geniş kapsamlı, verimli iş birliği ufuklarına ulaştıracağına ve karşılıklı çıkarlara hizmet edecek şekilde ortak çalışmaya katkıda bulunacağına yönelik umutlarını dile getirdi. Kral, Ortadoğu ülkelerinin ve halklarının yanı sıra tüm dünya halklarının iyiliği ve refahı için, iki ülke arasında imzalanan Barışa Destek Bildirgesi’ni temel alarak bölgede barışı ve istikrarı tesis etmenin, güvenlik ve refahı sağlama çabalarını desteklemenin önemine dikkat çekti. Kral aynı zamanda ziyaret sırasında imzalanan iş birliği mutabakat zaptı için de tebrik etti.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa görüşme sırasında, Bahreyn Krallığı’nın yaklaşımının, insanların barış, kalkınma ve refah isteklerini yerine getirmenin en iyi yolu olan anlayış, diyalog, hoşgörü ve barış içinde bir arada yaşama değerlerini sağlamaya odaklandığını ayrıca Bahreyn’in, uluslararası meşruiyet kararları uyarınca, tüm bölge ülkelerinin ve bölge halklarının yararı için adil, kalıcı ve kapsamlı olan barış, kalkınma ve refaha yönelik tüm çabaları desteklediğini vurguladı.

Görüşmede ayrıca bir dizi bölgesel ve uluslararası ortak meseleler de ele alındı.

İsrail Savunma Bakanı, misafirperverliği için Bahreyn Kralı’na teşekkürlerini ve takdirlerini iletirken, iki ülke arasında çeşitli alanlardaki iş birliğinin gidişatına, Bahreyn Kralı’nın iki ülke arasındaki iş birliği ilişkilerini geliştirmeye yönelik ilgi ve isteğine, bugün imzalanan Mutabakat Zaptı’na övgüde bulundu. Bakan, İsrail’in iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik kararlılığını da vurguladı.

Bu görüşmeden önce, Bahreyn Savunma Kuvvetleri Başkomutanı Mareşal Şeyh Halife bin Ahmed İsa Âl-i Halife, dün sabah Bahreyn Savunma Bakanı Korgeneral Abdullah bin Hüseyin el Naimi’nin de katılımı ile İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ve beraberindeki heyeti kabul etti.

BNA’ya göre, görüşmede, bölgede ve dünyada barışın temellerini sağlamlaştırmayı, kalkınmanın artırmayı ve istikrarı desteklemeyi amaçlayan ortak ilgi alanındaki birçok mesele ele alındı.

Görüşme sırasında, Bahreyn Savunma Kuvvetleri ile İsrail Savunma Bakanlığı arasında, iki ülke arasındaki ortak askeri ilişkilerin desteklenmesine ve güçlendirilmesine katkı sağlayacak askeri iş birliğine yönelik bir mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptını, Bahreyn tarafı için Savunma Bakanı Abdullah bin Hüseyin el Naimi ve İsrail tarafı için İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz imzaladı.

Bahreyn ile yapılan savunma iş birliği anlaşması, İsrail’i bir Körfez ülkesi ile bir araya getiren ilk anlaşma oldu. Bahreyn’i ziyaret eden ilk İsrail Savunma Bakanı olan Gantz, ABD’nin USS Cole isimli muhrip gemiyi de ziyaret etti. Gantz dün (Perşembe) yaptığı açıklamada, İsrail’in ABD ve bölge ülkeleriyle bağlarını güçlendirmeye devam edeceğini söyledi. Bu açıklama, Bakan’ın çarşamba günü ulaştığı Manama’ya yönelik resmi ziyareti kapsamında ABD 5. Filosunun Bahreyn’deki karargahına yaptığı ziyaretin sonunda geldi.

İsrail Kamu Yayın Kurumu’ın (KAN) aktardığına göre, Savunma Bakanı Gantz dost ülkelerde istikrarı sağlamak için İsrail’in yardım eli uzatmaya ve iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. Gantz Twitter’da yaptığı paylaşımda “Deniz ve hava tehditlerinin artması göz önüne alındığında, yakın iş birliğimiz her zamankinden daha önemli” ifadelerine yer verdi.

Gantz “İş birliğini geliştirmek bölgesel istikrarı korumamıza ve İsrail, ABD ve Bahreyn’in ortak çıkarlarını savunmamıza olanak sağlayacak.” ifadelerine yer verirken, görüşmelerle ilgili olarak “Bölgesel ortaklarımızın egemenliğinin yanı sıra bölgede barış ve istikrarın savunulmasında bir arada durma taahhüdümüzü bir kez daha vurguladık” dedi.

Bahreyn, ABD 5. Filosunun karargahının yanı sıra İsrail’in geçen yıl katılmış olduğu, Orta Doğu’daki askeri koordinasyon şemsiyesi olan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) bazı operasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Gantz, ABD 5. Filosu’na yaptığı ziyaretin ardından Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Deniz ve hava tehditlerinin artması sebebiyle güçlü iş birliğimiz her zamankinden daha önemli” ifadelerini kullandı.

ABD Deniz Kuvvetleri 5. Filo Komutanı Koramiral Brad Cooper, Brad Cooper, Gantz’ın ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada, söz konusu ziyaretin “ABD 5. Filosunun Bahreyn ile onlarca yıllık stratejik ilişkisinin ve İsrail ile ortaklığın genişlemesinin önemine ışık tuttuğunu” söyledi.

İsrail bu hafta, ABD tarafından yönetilen ve Ortadoğu’daki 60 ülkeyi kapsayan deniz tatbikatlarına da katılıyor.

Şarkul Avsat