İdlib kırsalında DEAŞ liderinin bulunduğu evin çatısındaki iki adam (Şarku'l Avsat)

“Hedeflenen evde gizemli bir Iraklı şahıs yaşıyordu”

Atme’den görgü tanıkları Şarku’l Avsat’a konuştu: Hedeflenen evde gizemli bir Iraklı şahıs yaşıyordu

ABD, dün Suriye’nin kuzeybatısında, Türkiye sınırına yakın Atme kasabasına hava saldırısı düzenledi. Görgü tanıklarına göre kasabada gizemli bir kişi hedef alındı.

Detaylı bir bilgiye sahip olunmasa da Iraklı ya da Türkmen olduğuna inanılan şahsın bodrum katında sıradan ailelerin yaşadığı bir evde ikamet ettiği bilgisine ulaşıldı.

Görgü tanıkları Şarku’l Avsat’a şunları söyledi: “Perşembe günü gece saat bir civarında, 7 helikopter, Suriye-Türkiye sınırına yakın Atme kasabası üzerinde çok alçak irtifadan uçtu. Kasaba yakınlarında iki katlı bir ev ve bir bodrum katı havadan kuşatıldı. Helikopterlerdeki güçler kendilerini uluslararası koalisyona ait olarak tanımladı ve arananlara “teslim ol” çağrısı yaptı. Kadın ve çocuklardan, hedeflenen bölgedeki evlerini tahliye etmeleri talep edildi. Daha sonra hedeflenen eve makineli tüfek ve füzelerle yoğun ateş açıldı. Koalisyon güçleri havadan iniş yaptı ve evin sakinleriyle şiddetli çatışmalara girmek üzere olay yerine konuşlandı.  Çatışma 3 saatten fazla sürdü. Evin bazı bölümleri ve temeli yıkıldı. 4 kadın ve 6 çocuk dahil 13 kişi hayatını kaybetti. Çatışma sırasında ağır yaralanan bir kız tedavi altına alındı.”

Görgü tanıkları, “ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin hedef aldığı evin sakinlerinin kimliği belirlenemedi. Çatışmaların şiddeti ve koalisyon güçlerinin olay yerini kuşatması ve oraya yaklaşan herhangi bir nesneyi hedef alması nedeniyle hiç kimse onlar veya uyrukları hakkında hiçbir şey bilmiyor ve hiç kimse operasyon sırasında herhangi birinin tutuklandığını doğrulayamadı” dedi.

Atme kasabasındaki evin sahibi ise, yaklaşık bir yıl önce Halep kırsalından bir kişiye evi aylık 130 dolara kiraladığını ve daha sonra evin sakinleri hakkında hiçbir şey bilmediğini söyledi.

Mahalle sakinlerinden biri, “Hedeflenen evin iki katı ve bir bodrum katı var. Birinci katta hedeflenen kişi yaşıyordu. İkinci katta bir dul ve iki kızı bulunuyordu. Operasyon sırasında hepsi öldürüldü.  Bodrum katına gelince, içinde bir aile yaşıyor, aile reisinin böbrek hastalığı var. Onlara herhangi bir zarar verilmedi. Çatışma mahalline yaklaşmaya çalışan iki kişiyi taşıyan bir araç, Amerikan uçakları tarafından hedef alındı. Araçtakiler öldürüldü. Ardından araçtaki şahısların Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) bağlantılı oldukları ortaya çıktı” dedi.

Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’a ait helikopterler, 3 Şubat Perşembe günü şafak vakti, Atme bölgesinde bir evi hedef alan hava indirme operasyonu gerçekleştirdi. Aktivistlerin belirttiğine göre, koalisyon güçleri hoparlörler aracılığıyla arananlara “teslim ol” çağrısında bulundu. Operasyonun sonucunda kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere 13 kişi öldürüldü.

ABD, dün (Perşembe), Savunma Bakanlığı tarafından şafak vakti Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen “hava indirme operasyonunun” herhangi bir sivil zayiata yol açmadan başarılı olarak gerçekleştirildiğini bildirdi. Açıklamada operasyonun o bölgede terörle mücadele için yapıldığı ve aşırılık yanlısı terörist unsurların tutuklandığı ifade edildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, dün ABD Merkez Komutanlığı komutasındaki Özel Harekat Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeybatısında terörle mücadele operasyonu gerçekleştirdiğini, operasyonun başarılı olduğunu ve ABD tarafında can kaybı olmadığını belirtti.

ABD’li yetkililer, Atme bölgesine yapılan hava saldırısına katılan helikopterlerden birinin mekanik sorunlarla karşılaştığını açıkladı.

Aktivistler, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesi yakınlarındaki bir helikopterin mekanik bir arıza yaşadıktan sonra yerdeki enkazının fotoğraflarını paylaştı.

Hedeflenen ev, Heyet Tahrir eş-Şam (HTŞ) bağlantılı güçler tarafından kontrol edilen Deyr Balut kontrol noktası ve geçiş kapısına yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunuyor.  Bir askeri bölgeye 500 metre ve Türk askeri kuvvetlerinin karakoluna bir kilometre uzaklıkta. Atme bölgesi yerinden edilmiş Suriyeliler için güvenli bir sığınak.

Suriyeli aktivistler, “Uluslararası koalisyon güçlerinin İdlib’in kuzeyindeki Atme bölgesi yakınlarına gerçekleştirdiği çıkarma operasyonu ABD Özel Kuvvetleri tarafından 27 Ekim 2019’da gerçekleştirilen operasyondan bu yana en büyüğüdür. O sırada DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi, 2019’da Suriye’nin kuzeybatısında ABD Özel Kuvvetleri’nin düzenlediği bir operasyonda öldürülmüştü” açıklamalarında bulundular.

Şarku’l Avsat