Güvenlik Konseyi: Lübnan’ın acilen reformları uygulaması ve özgür seçimler yapması gerekiyor

Güvenlik Konseyi, Lübnan hükümetine, özellikle yeterli kaynakları sağlayarak ve adayları belirleme sürecini başlatarak Seçim Denetleme Komitesi’nin görevini yerine getirmesini sağlama çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Lübnan’ın 2022 için uygun bir bütçeyi hızla kabul etmesi, somut reformları uygulaması ve zamanında özgür ve adil seçimler yapması gerektiğini vurguladı. Konsey açıklamasında, ülkede tüm tarafların Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü’nün (UNIFIL) güvenliğini ve özgürlüğünü sağlaması gerektiğinin altı çizildi.

Güvenlik Konseyi üyeleri dün (Cuma) yaptıkları açıklamada, 24 Ocak’taki Lübnan Bakanlar Kurulu toplantısını ‘olumlu’ değerlendirdiklerini belirttiler. Yetkililer düzenli toplantılarına hızlı bir şekilde yeniden başlama gereğini vurguladılar.

Güvenlik Konseyi üyeleri, tüm Lübnanlı taraflara, öncelik olarak, özellikle 2012 Baabda Deklarasyonu’nda olmak üzere herhangi bir dış çatışmadan uzak durma politikası uygulamaları çağrısında bulundu. Ayrıca, etkili uluslararası destek sağlamak için reformların uygulanmasının önemini vurguladılar.

Öte yandan Güvenlik Konseyi üyeleri, Lübnan’da 15 Mayıs 2022’de planlandığı gibi özgür, adil, şeffaf ve kapsayıcı seçimlerin yapılmasının ve kadınların seçimlere adaylar ve seçmenler olarak tam ve eşit katılımının sağlanmasının önemine dikkati çektiler.

Güvenlik Konseyi, Lübnan hükümetine, özellikle yeterli kaynakları sağlayarak ve adayları belirleme sürecini başlatarak Seçim Denetleme Komitesi’nin görevini yerine getirmesini sağlama çağrısında bulundu.

Güvenlik Konseyi üyeleri, Lübnan makamlarını UNIFIL ve personeline yönelik tüm saldırıları soruşturmaya ve bu olayların faillerini Lübnan yasalarına uygun olarak ve Güvenlik Konseyi’nin 2589 sayılı kararı uyarınca adalete teslim etmeye çağırdı. Üyeler ayrıca Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020’de meydana gelen patlamaya ilişkin hızlı, bağımsız, tarafsız, kapsamlı ve şeffaf bir soruşturmanın gerekliliğini bir kez daha dile getirdiler.

Şarku’l Avsat