Mutlu Yemen’in Özgürlüğü güçleri Hacca Valiliği’ndeki Harad ilçesinde konuşlandı. (Şarku'l Avsat)

Mutlu Yemen’in Özgürlüğü güçleri Harad’ı kuşattı

Husi milislerine yönelik sürpriz bir operasyon düzenlendi.

Yemen’de meşruiyeti destekleyen Arap Koalisyonu tarafından yapılan sürpriz bir operasyonda, Yemen ordusunda Beşinci Askeri Bölge’ye bağlı Mutlu Yemen’in Özgürlüğü güçleri Hacca Valiliği’ne (kuzeybatı) bağlı sınır ilçesi Harad’ı kuşatmayı başardı. Yemen ordu medyasının dün aktardığı bilgilere göre Husi milislerinin cepheleri önümüzdeki saatlerde mayınlardan temizlenecek.

Harad şehrinin kurtarılması, nüfusu üç milyona yakın olan Hacca Valiliği’ndeki diğer ilçelerin de özgürleştirilmesine kapı aralarken saha kaynakları Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, söz konusu askeri operasyon sonucunda milis saflarında ölüm ve yaralanma meydana geldiğini ifade ettiler. Ayrıca doğu ve güneyden ikmal hatlarının kesilmesinden sonra onlarca milisin halen kuşatma altında olduğu bilgisini paylaştılar.

Yemen ordusu geçtiğimiz yıllarda, özellikle Midi ilçesine yakın batı bölgesinden ve Hiran’a bitişik güney kısımlarından başlayarak Harad ilçesinin büyük bölümlerini geri almıştı. Koalisyon tarafından desteklenen Yemen güçleri de dün bölgeyi doğu ve güneyden kuşatmayı ve stratejik El-Muhssam Kampı’nı yeniden ele geçirmeyi başardı.

Askeri gözlemciler, Yemen Ulusal Ordusu’nun güneydeki Harad kentini temizledikten sonra beşinci bölgede faaliyetlerine devam etmesinin, Abs bölgesini kurtararak Hayran ilçesinin kontrolünün sağlanmasının ve doğuya doğru, Bekil el-Mir ve Mestaba ilçelerine doğru yönelmesinin beklendiğini aktardılar. Kuzeyden de Hudeyde’nin ön cephelerine ulaşmak için Kızıldeniz kıyısı boyunca güneye doğru operasyonların devam etmesinin muhtemel olduğunu vurguladılar. Yemen ordusunun ilerleyişi, Husilerin kalesi olan Sada’nın batısındaki Marib, Taiz ve diğer bölgelerdeki çatışmalarla eş zamanlı gerçekleşti.

Ordu medyası, Arap Koalisyonu savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen saldırılar sırasında yüzlerce Husinin öldürüldüğünü, birçok milisin de yaralandığını aktardı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre de Arap Koalisyonu resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Beşinci Askeri Bölge’deki Mutlu Yemen’in Özgürlüğü güçleri, cuma günü şafak vakti milislerin geri çekilmesinin ardından Harad şehrine doğru ilerledi. Tugayların ilerlemesi tüm eksenlerden destekleniyor. Harekatlarda hedeflere ulaşıldı.”

Mutlu Yemen’in Özgürlüğü güçleri medyası, Harad şehrine birkaç eksenden birden başlayan ve Yemen kıyılarında güneye doğru ilerleyen operasyonun fotoğraflarını ve video görüntülerini servis etti.

Arap Koalisyonu Yemen güçlerinin şehri Husilerin yerleştirdiği binlerce mayından temizlemeye başladığını ve sivillerden kendi güvenlikleri için Harad kentindeki evlerine dönmeyi beklemelerini istedi. Koalisyon bunun yanı sıra mayın temizleme operasyonlarının ardından kurtarılan bölgelerde insani yardımların başlatılacağını bildirdi. Ayrıca hava destek operasyonlarının da devam ettiğini vurgulayan Koalisyon, 24 saat içinde Marib ve Hacce’de milislere yönelik 16 operasyon gerçekleştirdiğini ve 9 askeri aracın imha edildiğini aktardı.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Medya Merkezi, Arap Koalisyonu’nun hava desteğiyle başlatılan askeri operasyonda ordu güçlerinin Harad bölgesindeki geniş alanları ve stratejik bölgeleri kurtardığını bildirdi.

Merkez, askeri bir kaynaktan alıntı yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ordu güçleri doğu tarafından Harad şehrine bakan stratejik El-Muhssam Kampı’nda Husileri bozguna uğrattıktan sonra Harad kentindeki milisleri kuşatmayı başardı. Harad’daki Husi milisleri, tedarik hatlarının kesilmesinden sonra tamamen kuşatıldı. Onlarca Husi milis, Koalisyon tarafından düzenlenen saldırılarda öldürüldü. Birçoğu da yaralandı.”

Yemen ordusuna bağlı askeri medyanın aktardığına göre, bölge komutanı Tümgeneral Yahya Hüseyin Salah, Harad kentinin şehre tepeden bakan El-Muhassam Kampı’nın kontrol edilmesinden sonra kuşatıldığını duyurdu.

Salah, ikmal hatlarının kesilmesinden sonra teslim olmamaları halinde kuşatılan milislerin ölümle tehdit edildiğini vurguladı.

Odu medyası da Yemen Ulusal Ordusu’ndaki Üçüncü Fırtına Tugayı’na bağlı güçlerin Cuma günü Sada Valiliği’nin güneybatısındaki El-Melahiz cephesinde yeni mevzileri kurtardığını bildirdi. Bu adımın, Arap Koalisyonu’nun savaş uçaklarının desteğiyle yürütülen geniş çaplı askeri operasyon kapsamında atıldığı kaydedildi.

Yemen resmi haber ajansı SABA, Üçüncü Fırtına Tugayı Komutanı Tümgeneral Muhammed el-Acabi’nin açıklamasında şu ifadeleri kullandığını aktardı:

“Askeri operasyon, tüm Yemen topraklarını özgürleştirmeyi, meşruiyeti geri kazanmayı ve İran destekli Husi terörist milislerini ortadan kaldırmayı amaçlayan Mutlu Yemen’in Özgürlüğü hedefi çerçevesinde gerçekleşiyor. Ulusal Ordu ve Arap Koalisyonu savaş uçakları, El-Melahiz cephesindeki Husi mevzilerini ve toplanma alanlarını hedef aldılar. Husi milisleri ağır can ve ekipman kaybına uğratıldı.”

Koalisyon’un Sana’daki Husi milis kamplarına ve depolarına yönelik hava saldırıları sürerken Marib’in güneyindeki çatışmalar da devam etti.

Yemen ordusunun resmi internet sitesi September.Net’te yer alan habere göre 121. Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral Abdurrahman Ramdan uruma dair şu açıklamayı yaptı:

“Ulusal ordu ve direniş güçleri, Husi milislere Marib cephesinde büyük mağlubiyetler yaşattı. Milislere oldukça fazla can ve teçhizat kaybı verdirdi.”

Şarku’l Avsat