TikTok’un başarısını tehdit ettiği Facebook, gençleri kendine çekmekte zorlanıyor

Meta’ya ilişkin yayınlanan veriler hayal kırıklığı yarattı. Gençlerin sosyal medya devi Facebook ve popüler Instagram’a rağmen TikTok’u tercih etmesi, Facebook’un yaşadığı zorluğu gözler önüne serdi.

AFP’nin haberine göre tartışmasız dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook ilk kez 2021’in son çeyreğinde yaklaşık bir milyon aktif günlük kullanıcısını kaybederken abone sayısı geçen yılın sonunda 1,929 milyara ulaştı.

We Are Social Müdürü Vincent Renaud, Facebook’un Kuzey Amerika’daki abone sayısındaki düşüşe rağmen genel olarak dünyanın diğer bölgelerindeki yeni kullanıcılarla dengelemede başarılı olduğunu söyledi.

META CEO’su Mark Zuckerberg açıklamasında ‘insanların zamanlarını nasıl harcayacakları konusunda birçok seçeneğin mevcut olduğunu ve (TikTok) gibi uygulamaların hızla büyüdüğünü’ ifade etti.

Facebook dünyada en yaygın kullanılan sosyal ağ olmaya devam etse de büyümesi Çinli rakibi Tik Tok’un, özellikle gençler arasındaki popülerliğiyle karşılaştırılamayacak denli güçlü.

We Are Social ajansının 2022 raporu, 2021’in son çeyreğinde TikTok kullanıcı sayısının günde 650 bin, yani saniyede sekiz kullanıcı arttığını, aktif kullanıcı sayısının da yüzde 45’ yükseldiğini ortaya koydu.

TikTok’un ana şirketi ByteDance’in gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 70 artarak 58 milyar dolara ulaştı.

Renaud, Facebook kullanıcılarının daha yüksek ortalama yaşlarına atıfta bulunarak ‘bu değişikliğin (Facebook’un) 15 ila 25 yaşları arasında (Z kuşağı) cezp etmeyi başaramamasından kaynaklandığını’ vurguladı.

Londra’da merkezli iletişim şirketi 3 Colors Rule’un kurucusu Flavia Phungang da gençlerin, ebeveynlerin bulunduğu bir sosyal ağdan kendi alanlarını keyfini çıkarabilecekleri mecralara yöneldiğini belirtti.

Phungang, gençlerin koreografi veya müzik parçaları aracılığıyla yaratıcılık duygularını ifade etmelerine olanak tanıyan TikTok uygulamasının hızla yayıldığına dikkat çekti.

Söz konusu ağın sunduğu imkanların oldukça sevildiğinin altını çizen Phungang, bir kişinin 10 veya 12 abonesi olsa bile hızla yayılan içerikler oluşturarak Twitch’te olduğu gibi birçok kişiyle etkileşime girebildiğini vurguladı.

TikTok başlangıçta sadece gençlerin ilgi gösterdiği bir platformdu. Ancak zaman içinde yetişkinler arasında yaygın olarak tercih edlmeye başlandı.

Renaud söz konusu duruma dair “Bu uygulama bir nevi Facebook’un yolunu izliyor. Kapanma döneminden yararlandı ve bu da daha yaşlı bir kitleyi çekmesine izin verdi” değerlendirmesinde bulundu.

Renaud Facebook’un kaybettiği kullanıcı sayısına dikkat çekerek şirketin Metaverse dünyasında bir sosyal ağ kurmak için yaptığı hazırlıkların altını çizdi.

Meta, Çin uygulamasının yenilikçi dinamizminden pek hoşlanmasa da geri kalmamak için oldukça popüler olan Instagram uygulamasına güveniyor.

250 milyon aktif kullanıcı çeken ve toplam takip sayısını 1,4 milyara çıkaran Meta’nın performansı, WhatsApp gibi kullanıcıların yaşı daha çeşitli olmasına rağmen zayıf performansı nedeniyle platformun daha da güçsüz hale gelmesine neden oluyor.

Instagram’ın TikTok formatından esinlenerek kısa videolar oluşturmak için yaratılan ‘Reels’ uygulaması ise kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor.

Instagram, YouTube veya TikTok’a geçmek isteyebilecek içerik tasarımcılarını kendine çekmek için tasarlanmış bir yöntemle takipçileri için abonelik uygulanmasına izin vermeyi planlıyor.

Facebook, Wall Street Menkul Kıymetler Borsası’ndaki hisseleri geçtiğimiz perşembe günü yüzde 24 oranında düşüş yaşamasına rağmen dünya çapında en baskın sosyal ağ olmaya devam ediyor.

Şarkul Avsat