ABD askeri yardımı taşıyan bir uçak Ukrayna'da bir havaalanına inerken (Twitter)

ABD’nin “Ukrayna’da 50 bin kişi ölecek” iddiasına Kremlin’den yanıt

“Delilik ve felaket tellallığı sürüyor”

ABD’nin “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde 50 bin kişi ölebilir” iddiasına Rusya’dan tepki geldi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitri Polanski, bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Delilik ve felaket tellallığı sürüyor.. Peki ya biz ABD, Londra’yı bir hafta içinde işgal edip 300 bin sivilin ölümüne neden olabilir deseydik? Bunların hepsini paylaşmayacağımız istihbarat kaynaklarına dayandırıyoruz. Bu Amerikalı ve Britanyalılara doğru gelir miydi? Ruslar ve Ukraynalılar için de bu yanlış bir şey” ifadelerini kullandı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal ve Washington Post’ta cumartesi günü yer alan haberlere göre ABD’li yetkililer, Rusya’nın tüm birliklerini kullanarak Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda hızlıca başkent Kiev’i ele geçirebileceği ve istilada 50 bin civarı kişinin ölebileceği uyarısında bulunmuştu.

ABD ordusu ve istihbarat yetkililerinin, Kongre ve Avrupalı ortaklarına Ukrayna-Rusya krizi hakkında verdiği brifingde öne sürülen iddialara göre işgal durumunda 5 milyon kişinin mülteci konumuna düşebileceği de belirtilmişti.

Bir ABD yetkilisi söz konusu tahminleri doğrularken, sayıların neye göre hesaplandığına dair herhangi bir bilgi paylaşmamıştı.

ABD’li yetkililere göre Rusya’nın Ukrayna sınırında her biri yaklaşık 750 askerden oluşan 83 taburu yer alıyor. İki hafta önceyse tabur sayısının 60 olduğu belirtilmişti.

Kiev ve Kremlin arasındaki gerginlik, ABD ve NATO’yla Rusya’nın karşılıklı açıklamaları nedeniyle tırmanmaya devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, cuma günü yaptığı açıklamada Kremlin’in Ukrayna ordusunun Rusya’ya saldırdığını gösteren sahte görüntüler yayımlayıp ülkeyi işgal edebileceğini öne sürmüştü. Rusya ise iddiaları yalanlamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’yı işgal etmeyi planlamadıklarını ve ABD’nin ülkesini savaşın içine çekmeye çalıştığını savunurken, ABD Başkanı Joe Biden ise Putin’in savaş hazırlığında olduğunu ve işgal durumunda Kremlin’e sert yaptırımlar uygulanacağını söylemişti.

Independent Türkçe