Fas’ta kuyuya düşen çocuğun hayatını kaybetmesi şok etkisi yarattı

Fas’ta 5 gün boyunca düştüğü 32 metrelik kuyuda mahsur kalan Rayyan isimli çocuğun tüm kurtarma çabalarına rağmen hayatını kaybetmesi Fas’ta şok etkisi yarattı.

Sosyal medyada Irak, Yemen, Fransa ve ABD’ye kadar dünyanın her yerinden paylaşım yapılarak, Rayyan’ın trajik sonu nedeniyle duyulan üzüntü ifade edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “Küçük Rayyan’ın ailesine ve Fas halkına acınızı paylaştığımızı söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Fas Kralı 6. Muhammed, çocuğun ebeveynleri Halid Oram ve Vessima Harşiş’i arayarak taziye dileklerinde bulundu.
Kraliyet Divanı tarafından yapılan açıklamaya göre, Fas Kralı bu trajik olayda hayatını kaybeden çocuğun tüm aile üyelerine taziye dileklerinde bulunarak, Cenab-ı Hakk’tan kendisine rahmet, yakınlarına ise sabır diledi.

Açıklamada, “Fas Kralı bu trajik olayın gelişmelerini yakından takip ediyordu. Gerekli önlemlerin alınması ve küçük çocuğun hayatının kurtarılması için azami çabayı gösterilmesi yönünde tüm yetkililere talimat verdi, ancak Allah’ın takdiri oldu” denildi.

Milan takımında forma giyen Cezayirli futbolcu İsmail Bennacer, Twitter hesabından kalp şeklinde bir balonla gökyüzüne yükselen bir çocuğun yer aldığı karikatürü paylaşarak, “Rayyan’ın cesareti hafızalarımızda kalacak ve bize ilham vermeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Fas asıllı ABD’li romancı Laila Lalami ise, “Hepimiz küçük Rayyan’ın başaracağını umuyorduk. Bütün bunlar çok trajik” şeklinde bir açıklama yaptı.

Rayyan, ülkenin kuzeyindeki Şafşavan şehrinde Salı günü öğleden sonra babası kuyuyu tamir ederken kuyuya düştü.

Çocuğu kurtarma çalışmaları ülkenin en önemli gündem konusu oldu. Bu trajik olay dünya basınında da geniş yer buldu.

Önceleri köyden gönüllüler ve kurtarma ekipleri çocuğu kurtarmak için kuyuya inmeye çalıştı ancak kuyu dar olması buna engel oldu.

Cuma günü yerel basında çıkan haberlere göre, ailesi çocuklarının canlı çıkacağına dair umudunu son ana kadar hiç kaybetmedi.

Kurtarma ekipleri son günlerde çocuğa ve oksijen sağlamak için çalıştı ancak bunları kullanıp kullanmadığından emin değillerdi.

Günler boyunca buldozerler ve iş makineleri ile yapılan kazı Cuma akşamına kadar devam etti. Çocuğun kurtarılması için beton borular kullanılarak yatay sondaj çalışmaları yapıldı.

Cuma günü sürecin sona yaklaştığına inanılıyordu. Ancak yer yer toprak kayması yaşanması nedeniyle çalışmalar yavaşladı ve kurtarma ekipleri gece boyunca elle kazmaya başladı.

100 saati aşan çalışmanın ardından kuyudan çıkarılan Rayyan, ilk olarak ambulansa alındı. Ancak çocuğun vefat ettiğinin açıklanması ailesi ve toplanan büyük kalabalığı yasa boğdu.

Acılı aile cenazenin tarihini açıklamadı ancak bugün yapılacağı tahmin ediliyor.

Şarkul Avsat