Lübnan’dan UNIFIL’in rolüne saygı duyma vurgusu

Lübnan Savunma Bakanı Maurice Selim, güneyde faaliyet gösteren uluslararası gücün (UNIFIL) rolüne saygı duymanın ve orduyla işbirliği içinde hareket özgürlüğünü kolaylaştırmanın önemini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Komutanı General Stefano Del Col ve UNIFIL misyonundan bir heyet ile yaptığı görüşmede Selim, “uluslararası güç ile halk arasında herhangi bir sorun olmaması gerektiğini” vurguladı.

Lübnan resmi haber ajansının dün (Cumartesi) aktardığına göre General Del Col, Savunma Bakanı’na Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in halefi olarak Tümgeneral Aroldo Lazaro Sainz’in dün (Cuma) atandığını bildirdi.

Toplantıda, Güney Litani Sektöründe orduyla işbirliği sayesinde uluslararası güçlerin operasyon alanında hakim olan istikrar ele alındı. Del Col ayrıca Nakura’da periyodik üçlü toplantılar düzenlemeye devam etmenin önemini vurguladı.

UNIFIL Komutanı, uluslararası güç ile çeşitli şehirlerdeki vatandaşlar arasında hakim olan mükemmel ilişkinin yanı sıra yine UNIFIL ile yerel yönetimler arasındaki yapıcı işbirliğinin altını çizdi.

General Del Col, “UNIFIL devriyelerinin maruz kaldığı olaylar, o bölgedeki vatandaşların uluslararası güçlere karşı herhangi bir düşmanca duygu beslediğini göstermemektedir” diye konuştu.

Şarku’l Avsat