Tunus Yüksek Yargı Konseyi Başkanı: Said’in fesih kararı yasadışı

Tunus Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Yusuf Buzahir, Cumhurbaşkanı Kays Said’in konseyi feshetme kararının yasadışı olduğunu söyleyerek, bu doğrudan müdahalenin yargıyı cumhurbaşkanlığı talimatına tabi tutma çabası olduğunu dile getirdi.

Said’in Yüksek Yargı Konseyi’ni feshetme kararını açıklamasından saatler sonra telefonla verdiği bir demeçte Buzahir, yargıçların sessiz kalmayacağı konusunda uyardı.

Yaklaşık yedi ay önce iktidara gelen Cumhurbaşkanı, bu sabah erken saatlerde ‘kamu yararından uzak belirli taraflara hizmet ettiği’ gerekçesiyle bağımsız anayasal organ olan Yüksek Yargı Konseyi’ni feshetme kararı aldığını ve konsey için geçici bir kararname çıkaracağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı, birçok kez yargıçların ‘devletin bir işlevi’ olmak yerine devletmiş gibi davranmalarına izin vermeyeceğini söyleyerek, yargıçlara yönelik sert eleştirilerde bulunmuştu.

Ayrıca, yargının yolsuzluk ve terör davalarında karar vermekte gecikmesini de sık sık eleştirerek, yargıda reform yapmak gerektiğini dile getirmişti.

Geçen ay, konsey üyelerinin tüm mali ayrıcalıklarını da iptal etmişti.

Said, güvenlik liderlerine hitaben yaptığı bir konuşmada, “Bu konsey (Yüksek Yargı Konseyi) mevkilerin satıldığı yerdir. Yargıçlar sadakate göre atanıyor. Onların yeri şimdi oturdukları yer değil, sanıkların durduğu yerdir” demişti.

Şarku’l Avsat