Ukraynalı protestocular ülkelerini Rusya’ya karşı savunmaya hazır

Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov’daki binlerce kişi, dün ‘Harkov Ukrayna’dır’ ve ‘Rus saldırganlığını durdurun’ yazılı pankartlar taşıyarak sokaklara döküldü.

Göstericiler, Ukrayna’ya silah sağlayan İngiltere ve ABD’ye teşekkür pankartları da taşıdı.

Omuzunda Ukrayna bayrağı ile gösterilere katılan emekli Irina Gayeva,  “Rusya’yı istemiyoruz. Kırım’da doğdum. Benden zaten bir vatan aldılar, bu kadarı yeter. Burada büyüdüm, burada yaşıyorum. Ailem Rusya’dan ama burada işgalci görmek istemiyorum. Burası benim evim ve bunlar benim kurallarım” dedi.

Çoğu Rusça konuşan 1,5 milyonluk nüfusa sahip bir sanayi ve üniversite merkezi olan Harkov, başkent Kiev’in 400 kilometre doğusunda ve Rusya sınırının hemen yakınında bulunuyor. Bu nedenle kendisini doğrudan krizin içinde buluyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Washington Post’a verdiği bir röportajda, Ruslar tarafından gerginlik devam ederse, Harkov’un işgal olasılığından açıkça bahsederek, “Bunu, tarihsel olarak Rusya ile aile bağları olan insanların yaşadığı topraklarda yapacaklar” dedi.

Rusya, 2014 yılında Kırım’ı ilhak etti ve doğu Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı çatışmayı körüklemeye başladı.

2014’te Rus destekli ayrılıkçılar diğer iki doğu kentini, Donetsk ve Luhansk’ı ele geçirdiğinde, Harkov’un bir sonraki domino taşı olacağına dair korkular yayıldı.

Buradaki Moskova yanlısı göstericiler bölgesel yönetime molotof kokteylleriyle saldırdı, Ukraynalı aktivistler arasında şiddet patlak verdi.

Ancak Ukrayna kuvvetleri sükuneti sağlamak için hızla müdahale etti.

Gayeva, “2014’te panik hakimdi. Bu sefer panik değil öfke var” diye konuştu.

Bir diğer gösterici Nadia Ringwena ise, “Durum değişti, bu isme layık bir ordumuz ve ülkeyi savunmaya hazır vatandaşlarımız var” dedi.

Protestoya katılan Harkovlu siyaset bilimi profesörü Galina Coates, Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin kentin olası bir işgali hakkındaki açıklamalarının endişe yarattığını söyledi.

Harkov’un yaklaşık dokuz yıldır devam eden işgal tehdidi altında yaşadığını dile getiren Coates, “Bir bakıma alıştık ama insanlar değişti, hayatta kalma tecrübeleri var” şeklinde konuştu.

Oleksandr Gerasimov ise yakıt ikmali yaptığını ve gerekirse ailesini tahliye etmeye hazır olduğunu söyleyerek, “Rusya Ukrayna’nın güçlendirilmiş silahlı kuvvetlerine bir saldırı riskine gireceğine inanmadığı için sessiz. Ukrayna’nın mevcut hazırlık düzeyi göz önüne alındığında Rusya dayanılmaz kayıplara uğrayacak” dedi.

Şarku’l Avsat