WHO, Çin’i Kovid-19’un kaynağını bulmak için işbirliğine çağırıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, Çin Başbakanı Li Keçiang ile bir araya geldiğini, Çin yönetimiyle Kovid-19’un kaynağı konusunu ve pandeminin kökenine dair devam etmekte olan soruşturmayı görüştüğünü duyurdu.

Ghebreyesus, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı gönderisinde şu ifadelere yer verdi:  “Çin Başbakanı Li Keçiang ile tanıştığım için çok mutlu oldum. 2022 Kış Olimpiyatları vesilesiyle Pekin’e yaptığımız ziyaret sırasında dünya nüfusunun yüzde 70’ini aşılanması için bu yıl aşıların adil dağılımı konusunda büyük bir çaba gösterilmesi gerektiğini görüştük. Virüsün kökenini belirlemek için bilim ve kanıtlara dayalı olarak daha yakın işbirliği yapma gereğini de görüştük.”

Bu seyahat, Adhanom Ghebreyesus’un Çin’in Wuhan şehrinde ilk koronavirüs vakalarının bildirilmesinden birkaç hafta sonra Ocak 2020’den bu yana Çin’e yaptığı ilk ziyaret.

WHO’dan uluslararası uzmanlar, Çinli meslektaşları ile işbirliği içinde koronavirüsün kökenini araştırmak için Ocak 2021’de Wuhan’ı ziyaret etmişti.

Mart 2021’de yayınlanan ortak bir araştırmada, en muhtemel senaryonun, yeni tip koronavirüsün, insanlara bir hayvan aracılığıyla, muhtemelen bir yarasa ile bulaşmış olmasının mümkün olduğu düşünülürken, virüsün laboratuvardan sızdığı teorisinin pek olası olmadığı değerlendirildi.

Bu kapsamda Ghebreyesus, daha sonra Çin’deki bir laboratuvardan sızan virüsün hipotezi hakkında daha derinlemesine bir soruşturma çağrısında bulunarak, uluslararası uzmanların, Çin’deki ön verilere erişimde zorluklarla karşılaştığını vurguladı.

Ghebreyesus ayrıca, Pekin’in soruşturmayı nasıl ele aldığına dair bir eleştiride bulundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının patlak vermesinden iki yıl sonra bile, bilim adamları kökenini belirlemek için aralıksız çaba gösteriyor.

Cenevre merkezli WHO soruşturmaya devam etmek için yeni bir bilim insanı ekibi kurdu. Ancak Çin, yeni bir soruşturmaya itiraz ederek işbirliği çağrılarını reddetti.

Şarku’l Avsat