ABD: İran nükleer anlaşmasını canlandırmak “çıkarımıza”

ABD’nin İran Özel Elçisi Robert Malley dün, 2015 yılında imzalanan İran nükleer anlaşmasına geri dönüş müzakere turlarına yakında Viyana’da yeniden başlayacağını belirterek, anlaşmanın yeniden canlandırılabileceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, eski Başkan Donald Trump’ın 2018 yılında tek taraflı olarak geri çekildiği anlaşmayı, nükleer faaliyetlerine yönelik kısıtlamalar karşılığında Tahran’a uygulanan yaptırımları kaldırarak yeniden canlandırmaya çalışıyor. ABD’nin anlaşmadan geri çekilmesiyle İran anlaşmada yer alan yükümlülüklerinden kademeli olarak vazgeçmişti.

Malley, “Başkan Biden Viyana’da müzakere etmemizi istiyor. Önümüzdeki hafta döneceğiz. Bu, durumun bitmediğine ve bizim çıkarımıza olduğu için onu canlandırmamız gerektiğine dair devam eden inancımızın bir sembolü veya işareti” ifadelerini kullandı.

Avrupalı bir yetkili konuyla ilgili açıklamasında, üst düzey yetkililerin yarın Avusturya’nın başkentinde bir araya geleceğini söyledi. Diplomatlar ve analistler, İran’ın, anlaşmanın dışında ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar fazla nükleer uzmanlık kazanacağını ve anlaşmaya geri dönmeye karar vermesi halinde nükleer silah elde etmek için ihtiyaç duyduğu sürenin azalacağını söylüyor. İran ise nükleer silah geliştirme iddialarını reddediyor.

ABD geçtiğimiz Cuma günü, İran’ın sivil nükleer faaliyetleriyle ilgili bazı yaptırımlara muafiyet getirdi. Bu kararın, nükleer silahların yayılmasının önlenmesine ve ABD’nin nükleer güvenlik çıkarlarına hizmet edeceği belirtildi. Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, muafiyet adımının ABD’nin anlaşmaya varmak istediği şeklinde yorumlanmaması gerektiğini söyledi.

Şarku’l Avsat